Chřipka, rýma ani nachlazení nemají šanci: 4 důvody proč doma pěstovat rýmovník + recept na jednoduchý rýmovníkový sirup

Rýmovník, kubánské oregano, molice či mexický eukalyptus je rostlina se zajímavými názvy, jemně chlupatými lístky, a ještě zajímavějšími účinky, které jsou přínosné pro každou domácnost a určitě byste alespoň jeden měli mít doma. Jeho pěstování je jednoduché, takže to zvládnete levou zadní. Pojďme se podívat na 4 důvody, proč byste jej měli pěstovat také.

1. Vyhnete se nachlazení

Rýmovníkem ke zdraví! Listy rýmovníku obsahují vitamín A, C a E a je také protizánětlivý. První příznaky nachlazení odeženete čajem z několika listů rýmovníku s cukrem či medem, na rýmu pak list nalámejte a potírejte oblast kolem nosu. Můžete jej také přelomit a vložit do nosní dírky, dejte si ale pozor, abyste jej nevložili příliš hluboko. Při potížích s ucpaným nosem si můžete také pár nalámaných lístků položit vedle polštáře, jeho svěží aroma vám pomůže volně dýchat.

2. Můžete si z něj připravit vlastní medicínu

Z listů rýmovníku můžete také tvořit vlastní medicínu. Rýmovníkový sirup či med vám budou nápomocni při nachlazení, jako podpora imunity, ale skvěle poslouží i jako prevence proti nemoci. 

Sirup z rýmovníku je na přípravu vcelku jednoduchý. Budete potřebovat 30 listů rýmovníku, které omyjeme a dáme do nádoby s litrem vody, přidáme na kolečka nakrájené 2 citrony a necháme alespoň 24 hodin louhovat. Poté vodu slijeme a vaříme spolu s 1 kg třtinového cukru. Vaříme tak dlouho, dokud nebude konzistence sirupová. Hotový horký sirup přelijeme do čistých lahví a uskladníme. Sirup podáváme po lžičkách při nachlazení či jako prevenci.

3. Dezinfekční účinky

Rýmovník má podobné hojicí účinky jako aloe vera, ale dokáže lépe dezinfikovat. Na rány můžete použít čerstvě nalámané listy, nebo si udělat odvar z listů, který pak slouží jako dezinfekce na rány, odřeniny, popáleniny a ekzémy. Oproti zmíněné aloe vera je také mnohem jednodušší na pěstování, stačí mu hodně světla a trocha vody.

4. Boj proti hmyzu

Rýmovník má specifickou vůni, která je však pro hmyz neskutečně odpudivá. Tímto přírodním repelentem nejvíce opovrhují komáři, mouchy, ale i moli a mšice. Proto využijte toho, že se rýmovník jednoduše množí a postavte jej do každého kouta, kde se hmyz často vyskytuje. Nejlépe bude bojovat s hmyzem na parapetě u okna, kde jej odpudí už při první návštěvě. 

Zdroj: https://ayurvalley.com, Náhledový obrázek: Getty Images