Bolí vás záda? Na vině může být nestejná délka končetin

V mnoha případech o tom ani nemusíte vědět, že máte každou končetinu jinak dlouhou, většinou se totiž jedná o pár milimetrů, což vás nemůže nijak ohrozit. 

Vaše nohy jsou oporou celého těla a odvíjí se od nich veškerá stabilita a funkce vašeho pohybu. Problém může spočívat v rozdílné délce kostí, což bývá většinou vrozené nebo způsobené úrazem, ale také se může jednat o zkrácené svaly, které jsou většinou v oblasti pánve nebo kyčlí. 

Ptáte se v čem všem vás to může ovlivnit?

Taková nestejná délka vašich dolních končetin má vliv především na vaši pánev, která se v důsledku nerovnoměrnosti zešikmí a tím pádem máte jeden bok o něco výše, než ten druhý. Na to se navalují další a další problémy, čímž je vybočení páteře, což může způsobit problémy jako je například skolióza. Co dál? Taková nerovná, vybočená páteř není dostatečnou oporou pro hrudní koš, který se následně nevytvaruje tak, jak má, a tím pádem jsou lopatky a ramena v rozdílné výšce. A takhle bychom mohli pokračovat stále dál. Ve vašem těle se vše váže na sebe a je potřeba, aby to fungovalo jak má. Neexistuje žádný přesný vzorec, a tak problémy, které jsme zmínili mohou, ale i nemusí nastat. Každý jsme jiný a určitě existují i jiné možnosti, jak se tento problém může projevit. 

Kdy je potřeba problém začít řešit?

Nemusíte se strachovat, pokud máte jednu nohu o pár milimetrů kratší, než tu druhou. Nikdo nejsme dokonale symetrický. Problém nastává ve chvíli, kdy je odchylka mezi vašemi končetinami 1,5 cm a více. Pokud je rozdíl větší než 2,5 cm, je většinou potřeba podstoupit operační zákrok, který problém vyřeší. Ale opět opakujeme, je to individuální záležitost. 

Pokud si problému všimnete už v dětství, na nic nečekejte a konejte! Čím dříve se odhalí případná nesouměrnost, tím lépe. Pro kontrolu vám postačí obyčejný krejčovský metr. 

Nevíte v jakých potravinách hledat vitamíny a minerály, které vám pomohou s bolestmi zad? Napsali jsme pro vás o tom celý článek, který najdete pod odkazem ZDE

zdroj: www.medicalnewstoday.com, Náhledová fotografie: Racool_studio z Freepik.com