Bouřlivá debata v ranním TV vysílání:„Umřel vám domácí mazlíček? Dalšího si nepořizujte. Planeta to nezvládne.“

K moderátorům Susanně Reidové a Adilu Rayovi se v úterním vydání ranní show Good morning Britain (GMB) na britské televizi ITV připojili ekologický aktivista Donnachadh McCarthy a televizní moderátorka Julia Bradburyová.

Zatímco hosté debatovali o tom, zda bychom se měli „vzdát domácích mazlíčků“, abychom zachránili planetu, diváci ranní show dali jasně najevo své názory.

Nenahrazovat

Donnachadh tvrdil, že jakmile domácí mazlíčci zemřou, neměli by být nahrazováni dalšími kvůli dopadům na životní prostředí, zatímco Julia oponovala, že můžeme dělat i jiné věci, abychom zmírnili dopad, který mají naši mazlíčci na životní prostředí.

Mazlíčci u 50 % dospělých

Debata vyvstala, když společnost na ochranu domácích mazlíčků PDSA zjistila, že více než polovina dospělých ve Velké Británii vlastní domácího mazlíčka, a že jejich počet v loňském roce ještě vzrostl.

Pes je více/méně než SUV

Zpráva pokračovala vysvětlením, že ekologická stopa psa je dvakrát větší než když vůz SUV ujede 10 tisíc kilometrů za rok, zatímco kočičí stopa vyprodukuje zhruba stejně jako malé auto.

Moderátor Adil zahájil debatu dotazem na aktivistu Donnachadh: „Nemůžete myslet vážně, že domácí zvířata jsou srovnatelná s SUV, a že bychom si neměli pořídit nového mazlíčka za toho zemřelého.“

Emise psa versus domácnosti

Donnachadh reagoval tvrzením, že studie z roku 2019 ukázala, že průměrné emise uhlíku u psa za rok se rovnají misím dvou domácností.

„Stejně jako všechno ostatní, i automobily jsou pohodlné, lety jsou pohodlné, kočky a domácí mazlíčci jsou hodní, ale musíme myslet na důsledky, které za nimi stojí.“

Člen rodiny

Reidová poté argumentovala, že domácí mazlíčci jsou považováni za členy rodiny svých majitelů: „Měli byste také mluvit o lidech. Jedna věc je vzdát se auta, ale nemůžete se vzdát milovaného člena rodiny, za což lidé kočky a psy považují.“

Bradburyová též oponovala Donnachadhovi: „Existují věci, které můžeme udělat, abychom zmírnili dopad našich mazlíčků na životní prostředí. Ale vazba mezi majiteli a domácími mazlíčky je důležitá, protože zvyšuje hodnotu zvířat, která vlastní – včetně vodicích psů a psů pro lékařskou pomoc.“

Divácké odezvy bezprostředně

Diváci byli ale výměnou názorů rozzlobeni.

„Ten chlap, který říká, že bychom neměli mít domácí mazlíčky, se směje, ne? On nás jen houpe, ne? Na to je v úterý ráno # GMB příliš brzy,“ sdílel jeden.

„Kdo sakra je ten klaun na @GMB ?? Lidé by neměli mít domácí mazlíčky?? Pomáhat s emisemi uhlíku. Co je to? Zvířata poskytují lidem radostné chvíle, zvířata jsou součástí rodin. Skvělí pro duševní zdraví. Nejen „domácí mazlíčci“. Tohle není žádná debata #GMB, “řekl další.

Třetí dodal: „Právě teď sledujeme #GMB a diskuse je o tom, že by lidé neměli mít domácí mazlíčky, protože škodí planetě!! Co kdybyste se nejdříve zbavili letadel/aut … !! Absolutní šílenci… !!“

Zdroj: www.manchestereveningnews.co.uk, Náhledová fotografie: Pixabay.com/Vizslafotozas