Brazílie staví novou sochu Ježíše – a bude větší než ta v Riu

Třetí nejvyšší socha Ježíše Krista na světě se právě staví v jižní Brazílii. A bude ještě vyšší než její slavný protějšek v Rio de Janeiru. Sochu „Krista Ochránce“ staví v Encantadu, malém městě v nejjižnějším brazilském státě Rio Grande do Sul, místní organizace s názvem Asociace přátel Krista (AACristo). Cílem je podpořit cestovní ruch v této oblasti, která je blízko hranic s Uruguayí a Argentinou.

Nová socha je stavěna z oceli a betonu a bude dosahovat výšky 43 metrů. Podle AACristo bude o necelých 5 metrů přesahovat nejikoničtější sochu Krista Vykupitele v Rio de Janeiru.

Zahájení a dokončení stavby

Výstavba monstrózní sochy byla zahájena v červenci 2019 a její dokončení se plánuje ke konci tohoto roku, jak uvedlo sdružení Asociace přátel Krista. Hlava a paže Ochránce byly instalovány 6. dubna.

Nápad a realizace

Nápad vztyčit obřího Ježíše i v jižní části Brazílie přišel od tamního politika Adroalda Conzattiho, který zemřel v březnu letošního roku na Covid-19. Umělecký obr je dílem sochaře Genésia Gomese Moury a jeho syna Markuse Moury. 

Financování

Podle sdružení AACristo se očekává, že tento „bohulibý“ projekt bude stát zhruba 350 tisíc amerických dolarů (přibližně 7,7 milionů korun). „Celé dílo je financováno z darů jednotlivců a společností“, dodává sdružení a stále žádá o dary na dokončení projektu.

Rozhledna u srdce

Rozpětí rukou sochy Ježíše Ochránce je 36 metrů. Výtah instalovaný uvnitř sochy zavede turisty na rozhlednu v hrudní oblasti, blízko Kristovu srdci, což je ve výšce 40 metrů. „Bude tam skleněný otvor, odkud budou lidé moci natáčet a fotografovat údolí,“ uvedl vedoucí projektu Artur Lopes de Souza na webu AACristo.

Pouze dva vyšší Kristové

Vyšší sochy Spasitele jsou na planetě pouze dvě s téměř totožnou výškou. Jedna je socha Ježíše Buntu Burake v indonéském Sulawesi s výškou 52,55 m včetně podstavce a Kristus král v polském Swiebodzinu, který je vysoký 52,5 m včetně jeho mohyly.

Všechny tři nejvyšší sochy Pána by se mocně tyčily nad nejznámější turistickou atrakcí v Brazílii – ikonickým Kristem Vykupitelem v Rio de Janeiru s jeho „pouhými“ 38 metry.

Jiné vyšší ikony

Po celém světě však existují desítky dalších soch, které jsou vyšší než tato nejznámější, včetně několika soch Panny Marie a mnoha Buddhů.

Zdroj: www.bbc.com/news/world-latin-america, https://edition.cnn.com/travel. Náhledová fotografie: Getty Images