Cholera: Jak se nemoc projevuje a kdy epidemie v minulosti udeřila nejvíce?

Cholera je nemoc, se kterou se můžete setkat i v dnešní době, a to například v Africe, Karibiku, nebo v jihovýchodní Asii. Jak se vlastně projevuje a kdy se zapsala do světových dějin?

I dnes ročně kolem dvou milionů nemocných

I když Cholera nejvíce udeřila Z pohledu středoevropana se nám zdá být cholera dávno vymizelé onemocnění, které patří tak maximálně do učebnic dějepisu. Není tomu ale tak. Dodnes se s ní můžete setkat v oblastech, které postihla živelná katastrofa, nebo v Africe, částech Asie a v Karibiku. Ročně se touto nemocí podle odhadů nakazí přes dva miliony osob. Vyžádá si pak životy více než 40 tisíc osob. Jak se vlastně projevuje?

Inkubační doba dva dny

Průměrná inkubační doba cholery jsou dva dny. To, že jste se s touto nemocí setkali, tak proto hned na první pohled nepoznáte. Když však uplyne několik desítek hodin, může se u vás projevit průjem. Na rozdíl od cestovatelského ale tento vodnatý průjem má vzhled rýžové vody a objevuje se také zvracení a vyčerpání. Horečky se vyskytují jen u některých pacientů. Co však člověka na životě ohrožuje je fakt, že i během několika málo hodin může dojít k dehydrataci, která má za následek selhání ledvin nebo krevního oběhu.

Cholera je ze začátku podobná běžné cestovatelské břišní příhodě. Fotka od Darko Djurin z Pixabay.
Cholera je ze začátku podobná běžné cestovatelské břišní příhodě. Fotka od Darko Djurin z Pixabay.

Epidemie cholery

Pandemie cholery se v dějinách vyskytly několikrát. V novodobé historii tato nemoc do Evropy byla zavlečena několikrát, například v letech 1829, nebo také o padesát let později. Naposledy se pandemie objevila v roce 2015 v Iráku.

Inkubační doba dva dny

Když se vyskytujete v problematických oblastech, měli byste se vyvarovat požívání jakékoliv vody, a to i na čištění zubů. Pozor si dejte také na kostky ledu. Vždy používejte jen balenou vodu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/. Náhledový obrázek: Gettyimages