Vyrobte si domácí bylinnou kosmetiku: Co kde sbírat, jak sušit a český chmel do koupele

V přírodě je ukryto nespočet pokladů pro krásu a péči o tvář, tělo i vlasy. S několika tipy od odbornice Lisy-Marie Treiberová si můžete připravit bylinky pro svou vlastní přírodní kosmetiku a patrioticky využít český chmel k přípravě relaxační koupele.

1. Jaké jsou základní předpoklady, abychom si mohli sami vyrábět domácí kosmetiku?

V první řadě je to chuť zkusit něco nového. Některé procesy samozřejmě vyžadují odbornější znalosti, ale existuje celá řada jednoduchých receptů, které se může naučit každý. Výroba kosmetiky, to někomu zní možná až moc složitě. Ve skutečnosti obvykle potřebujete jen pár věcí, které mnohdy máte i běžně doma.

Sběr bylin. Fotka od Getty Images

2. Kde najdu vhodné rostliny pro svou výrobu?

Pokud nemáte svou vlastní zahrádku, můžete se poptat ve svém okolí, zda nějaký spolek nenabízí přírodovědné nebo bylinkové vycházky s průvodcem. To bývá zážitkem nejen pro dospělé, ale i pro děti. Existují také přímo firmy, které cíleně pěstují určité druhy léčivých rostlin.

3. Na co bychom si měli dát pozor, pokud se sami vydáme sbírat léčivé rostliny?

Měli byste začít těmi rostlinami a bylinkami, které jednoznačně poznáte, abyste vyloučili riziko záměny. Vedle jedlých bylin totiž existují často jejich jedovatí dvojníci. Rostliny, které je možné konzumovat, jsou zpravidla také prospěšné pro pokožku, a tedy vhodné pro výrobu kosmetiky. Pokud máte citlivou pokožku, je vhodné si vybraný éterický olej nejprve vyzkoušet na malé ploše kůže, například na zápěstí, abyste vyloučili nežádoucí alergické reakce.

Levandule a levandulový olej. Fotka od Getty Images

4. Jak postupovat při zpracování léčivých rostlin?

Levandule, okvětní lístky růží nebo jiné květy rozprostřete nejlépe na balicí papír a nechte asi dva týdny schnout na slunném místě. Papír byste měli každý den měnit, abyste zabránili vzniku plísní. Bylinky jako rozmarýn, oregano nebo šalvěj můžete svázat a trs bylin zavěsit hlavou dolů na balkon nebo kamkoliv jinam na světlé místo, kde ale nebudou vystaveny přímému slunečnímu záření. Během několika dnů zcela uschnou.

5. Jaké recepty jsou vhodné i pro začátečníky?

Éterické oleje jsou skvělým základem pro přípravu nejrůznějších kosmetických produktů. Lze je vyrobit jen z několika málo ingrediencí. Hotový olej se hodí například na peeling, který je jednoduchý na výrobu a praktický zejména v létě, protože se díky němu pokožka rovnoměrně opaluje.

Chmel v Čechách

Chmel. Fotka od Getty Images

Planě rostoucímu chmelu se nejvíce daří v lužních lesích a vlhkých hlinitých a jílovitých půdách. Mladé výhonky můžeme sbírat již od brzkého jara. Později v létě se objevují květy, všem dobře známé chmelové šišky, které jsou pro kosmetické použití mimořádně zajímavé. Produkci chmelu se světově proslavil Žatec, který je nazýván také městem chmele. Najdete zde dokonce Chmelařské muzeum, kde se dozvíte vše podstatné o dlouhé tradici pěstování a zpracování chmele.

Účinky chmele

Pruská královna Luisa prý již před 200 lety pečovala o svůj dekolt pivní pěnou. Za časů našich babiček byly velmi oblíbené pivní oplachy vlasů. Blahodárné účinky chmele využívá také moderní přírodní kosmetika. Sprcha nebo koupel s přípravky obsahujícími vlastní produkci kolagenu díky obsahu fytohormonů a tím jsou skvělým prostředkem proti tvorbě vrásek. V péči o vlasy se chmel postará o jejich posílení a kštici dodá více lesku.

Chmelové šišky. Fotka od Getty Images

Relaxační koupel s chmelem

Suroviny:

1 šálek mléka, případně mandlového nebo ovesného nápoje

2 kapky chmelového éterického oleje

2 kapky levandulového éterického oleje

Sušené květy dle libosti

Fotka od Getty Images

Příprava:

Éterické oleje necháme rozpustit v šálku mléka. Mléko nebo rostlinný nápoj zde působí jako emulgátor, aby se oleje mohly smíchat s vodou. Dle libosti je možné pro větší estetický prožitek přidat do vody sušené květy. Chmel a levandule mají velmi silně relaxační účinky. Pokud rádi experimentujete, zkuste použít také pomerančový nebo růžový olej, které jsou také vhodnou kombinací pro uvolnění organismu.

Zdroj: www.schnu1.com. Náhledová fotografie: Getty Images