Zázrak jménem jedlá soda: 8 problémů, které díky ní vyřešíte raz dva!

Jedlá soda má mnohostranné využití a neztratí se v žádné domácnosti. Má čisticí a antibakteriální účinky, změkčuje vodu, neutralizuje pachy, pomáhá při prokrvení pokožky. Využijete ji v kuchyni, koupelně i na zahradě stejně jako při péči o sebe a své zdraví. Představuje levnou, snadno dostupnou a ekologickou alternativu k chemickým a kosmetickým přípravkům. Seženete ji v supermarketech, drogeriích i lékárnách pod názvem jedlá soda nebo soda bikarbona.

Poznámka: Dejte pozor, abyste jedlou sodu nezaměnili za sodu prací, která se používá hlavně jako čistič a není určena k vnitřnímu užívání ani k aplikaci na pokožku!

Afty

Máte v ústech bolestivý aft a už nevíte, čím ho zklidnit? Postačí, když ve sklenici vody rozpustíte lžičku jedlé sody a vzniklým roztokem si důkladně vypláchnete ústa 3x po sobě. Krátkodobé pálení je běžnou reakcí a nemusí vás znepokojovat.

Nevolnost, pocit plnosti nebo pálení žáhy

Jedlá soda je skvělým pomocníkem při žaludečních obtížích. Jedná se asi o nejznámější tip na její využití, pokud pomineme náhradu droždí nebo prášku do pečiva. Při akutních potížích rozpusťte lžičku jedlé sody ve sklenici vody. Poté tekutinu vypijte. Jedlá soda neutralizuje přebytečné kyseliny v žaludku a přinese rychlou úlevu.

Potravinoví moli

Boj s malými všetečnými motýlky bývá často nekonečný. Jakmile nejsou potraviny jako luštěniny, mouka, těstoviny, ořechy apod. dostatečně uzavřeny, moli je napadají a nechávají v nich své výměšky. Za pomoci sody s nimi ale zatočíte. Smíchejte 4 díly jedlé soli s 1 dílem mouky. Vzniklou směs dejte do nádoby a otevřenou postavte do spíže. Moli do této pasti nakladou vajíčka, ovšem larvy, které se z nich následně vylíhnout, nebudou mít šanci přežít v prostředí s jedlou sodou.

Ruce od cibule nebo česneku

Krájeli jste cibuli nebo pasírovali česnek a teď vám na rukách ulpívá typický pach, který nejde běžným mýdlem umýt? Místo mýdla použijte jedlou sodu. Nejenže pachy zneutralizuje, ale díky ní bude vaše pokožka měkká a hebká.

Foto: Pexels

Tvrdá voda

Čekáte důležitou návštěvu, ale obáváte se jí nabídnout kávu nebo čaj, protože máte doma tvrdou vodu, která nápojům dodává podivnou pachuť? I v tomto případě je řešení jednoduché. Před uvařením nasypte do vody malé množství jedlé sody (cca na špičku nože). Jedlá soda vodu změkčí a odstraní nepříjemnou chuť. Tento postup si ale předem vyzkoušejte. Kdybyste množství neodhadli, příliš lahodný nápoj byste hostům nepodali.

Unavené a těžké nohy

Máte málo pohybu? Stojíte nebo sedíte většinu dne a máte nohy jako z betonu? V takovém případě vám jednoznačně uleví lázeň na nohy s jedlou sodou. V lavoru s vodou o teplotě přibližně 37 °C rozpusťte 3 lžíce jedlé sody a ve vzniklé lázni koupejte nohy alespoň hodinu.

Zanesený hřeben nebo kartáč

Známe to všichni. I když z hřebenu nebo kartáče pravidelně odstraňujeme vlasy, stejně je po čase zanesený mazem a šupinkami kůže. Vyčistit se ale dají snadno. Do misky s vlažnou vodou přidejte lžičku jedlé sody, nechte ji rozpustit a do vzniklého roztoku ponořte kartáče a hřebeny. Nechte aspoň 20 minut působit. Po vymytí budou opět jako nové.

Zašedlé prádlo

Kéž by bílá bílou byla. Skutečnost ale často bývá jiná a někdy na zašedlé košile, halenky nebo světlé prádlo nestačí ani ty nejvychvalovanější prací prostředky. Aby vaše oblečení bylo opět zářivé, zkuste k pracímu prášku přidat 2 lžičky jedlé sody. Pokud je prádlo silně zašedlé, namočte ho před vypráním do vody s jedlou sodou (na 1 litr vody připadne 1 lžička sody) a nechte několik hodin působit.

Tip: Věděli jste, že UV záření i kyslík má bělicí účinky a zabraňuje zašednutí? Pro uchování zářivé bílé sušte oblečení venku, ideálně na slunci.

Zdroj: KOLEKTIV AUTORŮ. Jedlá soda. 1. vydání. Brno: KAZDA, 2019. 192 s. ISBN: 978-80-88316-48-0, Náhledový obrázek: Gettyimages