Cukry a sacharidy nejsou totéž

cukr Zdroj: pixabay.com

Nadměrný příjem cukrů přináší obezitu, diabetes, nemoci srdce i cév a další nemoci. Mnozí lidé se proto snaží vyhýbat se nejen cukru, ale i sacharidům. Jedná se však o zcela rozdílné pojmy. Pojďme si je vysvětlit.

Co jsou sacharidy

Sacharidy tvoří spolu s tuky a bílkovinami základní složku stravy. Podle současných výživových doporučení by měly pokrývat 55 až 60 % našeho celkového energetického příjmu. To však neznamená, že bychom měli denně zkonzumovat takové množství cukrů. Ne každý sacharid je cukr.

Sacharidy jsou chemické látky, jejichž základ je tvořen cukernými jednotkami. Podle jejich počtu se dělí na monosacharidy, oligosacharidy, polysacharidy. Sacharidy obsahující jednu cukernou molekulu nazýváme monosacharidy. Mezi ně patří glukóza, fruktóza, galaktóza.

Oligosacharidy obsahují dvě až deset stejných nebo různých cukerných jednotek. Jedním z nich je sacharóza, tvořená jednou molekulou glukózy a jednou molekulou fruktózy. Monosacharidy a oligosacharidy nazýváme cukry. Polysacharidy (škroby) obsahují více než deset monosacharidů. Řadíme k nim například škrob, celulózu, inulin, pektin. Sacharidy nazýváme také polyoly, takzvané alkoholické cukry, jako je například sorbitol, xylitol, manitol.

Fotka od pixabay.com

Sladká přitažlivost

První chuť, kterou malý človíček po příchodu na svět pozná, je sladká. Je pro něho spojena s mateřským mlékem i s mateřským objetím. I v pozdějším věku v nás tato chuť vyvolává příjemný pocit. Jelikož je zakořeněna hluboko v nás, je velmi těžké se jí zbavit.

Naštěstí pro nás sladkou chuť má nejen cukr. Sladký je také med, který obsahuje látky, prospěšné našemu zdraví. Sladká je i stévie, rostlinka s nízkým obsahem kalorií. K dostání je v tekuté formě nebo ve formě prášku. Sladkou chuť má také ovoce, které nám dodá vlákninu, vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky.

Skrytý cukr

U některých potravin je na první pohled vidět, že jsou plné cukru. Mnohé potraviny se tváří jako zdravé a přesto jsou ve skutečnosti plné cukru. Mezi ně patří například kandované ovoce, sušené přislazované ovoce, ovocné džusy, přeslazené cereálie. Obrovské množství cukru se skrývá také v energetických nápojích a sladkých limonádách. Například vypitím 500 ml Coca-Coly dodáme svému tělu až 11 kostek cukru.

Cukry mohou být i tam, kde bychom je nehledali. Je tedy dobré číst složení výrobku na obalu. U položky sacharidy najdeme celkové množství sacharidů. Vedle ní je položka „z toho cukry“, která nás informuje o množství cukru v daném výrobku.

Fotka od pixabay.com

Potřebné sacharidy

Naše tělo se obejde bez řepného či třtinového cukru, ne však bez dostatku sacharidů. Chceme-li být zdraví, měli bychom zařadit do svého jídelníčku zdraví prospěšné zdroje sacharidů. Mezi potraviny, které kromě sacharidů nám dodají velké množství zdraví prospěšných látek, patří celozrnné obiloviny a výrobky z nich, luštěniny, brambory, ovoce, zelenina. Naše zdraví podpoří také malé množství medu.

Řešením, jak se vyhnout obezitě, je střídmost, pestrá strava s dostatkem živin a dalších látek nezbytných pro naše zdraví, vyhýbáním se slazeným nápojům i průmyslově zpracovaným potravinám s velkým množstvím přídatných látek, dostatek pohybu i spánku a správné zvládání stresu. Stres má podíl na vzniku obezity nejen tím, že se ho snažíme překonávat nadměrnou konzumací potravin s vysokým obsahem cukru. Sám o sobě nás dokáže dovést k obezitě. Při stresu totiž dochází k vyplavování kortizolu do krve. Tento antistresový hormon podporuje ukládání tukových zásob v oblasti břicha a boků.

Zdroj:

https://www.fnbrno.cz/cukr-spravna-volba-nebo-skryta-hrozba/t6269

https://www.stobklub.cz/clanek/co-jsou-sacharidy-a-jak-je-delime-/

https://cs.medlicker.com/1558-vse-o-sacharidech

Titulní fotka: Pixabay.com