Co se stane s vaším tělem, když budete jíst cizrnu?

Jak často jíte cizrnu a víte, co dokáže udělat s vaším tělem? Přinášíme vám pět důvodů, proč by se cizrna a obecně luštěniny, měly ve vašem nákupním vozíku objevovat častěji.

Cizrna by měla patřit do každé spíže. Nejen, že má dlouhou trvanlivost, ale můžete ji využít opravdu různorodě: přidat do salátu, připravit hummus nebo upéct v troubě. Cizrnu můžete znát pod názvem římský hrách a vedle fazolí a čočky je to nejdůležitější luštěnina, která obsahuje mnoho důležitých látek pro naše tělo. kromě hořčíku a vlákniny v jejím složení nechybí mangan, vápnák a draslík. Co se děje ve vašem těle, když konzumujete pravidelně cizrnu?

1. Krmíte své tělo dobrými sacharidy

Ve 100 gramech cizrny je 60 gramů sacharidů. To zní jako velké množství, ale tady se hledí především na kvalitu. Jelikož se jedná o „dobré sacharidy“, dodávají našemu tělu energii po delší dobu a udržují hladinu cukru v krvi v normě.

2. Prospíváte svým svalům i nervům

Proteiny jsou pro naše tělo nesmírně důležité. 100 gramů cizrny obsahuje 7 gramů rostlinných bílkovin s 44 miligramů hořčíku, který je známý svými antistresovými vlastnostmi. Mimochodem v sušené cizrně je dokonce 130 miligramů hořčíku!

3. Cizrna zastaví chutě

Skutečnost, že cizrna stabilizuje hladinu cukru v krvi a udržuje ji po dlouhou dobu, není způsobena pouze kvalitními sacharidy, ale také vysokým obsahem vlákniny. Sušená cizrna má asi 15 g vlákniny, což je polovina doporučené denní dávky.

4. Podpoříte trávení

Když mluvíme o vláknině: potraviny bohaté na vlákninu podporují střevní mikrobiom. Konzumace cizrny též snižuje riziko onemocnění střev. Jedinou nevýhodou cizrny je, že u mnoha lidí podporuje nadýmání.

5. Snižujete cholesterol

Vláknina rovněž snižuje hladinu cholesterolu. Pokud tedy jíte cizrnu pravidelně, chráníte tím i cévy. Vědecká studie ve Španělsku rovněž prokázala, že pravidelná konzumace luštěnin, jako je cizrna nebo čočka, může snížit riziko cukrovky 2. typu o 35 procent.

Zdroj: healthline.com, Náhledový obrázek: freepik z Freepik.