Když se rozhodnete, že si na svém jídelníčku dáte záležet a začnete si lépe vybírat potraviny, pak vás nejspíš jako první napadne, že do něj chcete zařadit více zdravých potravin. Je přirozené, že můžete chtít do svého salátu přidat něco, co by mu trochu ozvláštnilo chuť, takže jej zalijete krémovou zálivkou, která na první pohled působí zcela neškodně. Přesně takto však můžete do svého zdravého jídla nechtěně přidávat další tuk, cukr a sodík, které vám mohou zbytečně uškodit.
Bohužel existuje spousta falešně „zdravých“ potravin a salátový dresink je pouze začátek. Od müsli tyčinky, kterou drží pohromadě méně chutná sladidla, až po bio sušenku, která je stále jen sušenkou, existuje spousta zdánlivě zdravých potravin, které ve skutečnosti nejsou tak zdravé pro vás a vaše cíle v oblasti hubnutí či zdravého životního stylu. V dnešním článku se zaměříme na nejčastější potraviny, které se umí tvářit jako zdravé, ale realita je jiná.
Granola
Pověst müsli jako zdravé potraviny není zrovna dvakrát zasloužená. Mnoho müsli supermarketech se vyrábí z másla, rostlinného oleje a bílého cukru. V závislosti na značce, kterou si koupíte, můžete zkonzumovat mnohem více kalorií, než byste chtěli. Mnoho müsli má až 400 kalorií na 100 gramů před přidáním mléka. Jak z toho ven? Najděte si kvalitní müsli, které koupíte ve speciálních obchodech se zdravou výživou. Možnost je také přidat si do jogurtu například obyčejné ovesné vločky v kombinaci s medem.
Zelený džus
Lisovaná šťáva v obchodě se zdravou výživou sice obsahuje spoustu zeleniny, ale všechno ovoce použité k jejímu oslazení ji také zatěžuje cukrem. Bohužel na rozdíl od smoothie obsahuje džus jen malé množství vlákniny, což znamená, že než se nadějete, budete mít zase hlad. Až si příště budete kupovat šťávu, zaměřte se na obsah cukrů. Džusům se raději vyhýbejte, jelikož obsahují přidaný cukr a minimální podíl ovoce.
Zeleninové chipsy
Pokud je cokoliv ve formě chipsů, je pravděpodobné, že to pro vás nebude dobré, i když výrobce (nečekaně) prezentuje opak. Stejně jako jejich bramborové protějšky jsou i mnohé zeleninové chipsy smažené a velmi solené. Raději si ke svačině nakrájejte čerstvou zeleninu, která udělá mnohem víc užitku a nejspíš vás vyjde i na míň peněz.
Bezlepkové snacky
Přestože bezlepková dieta může být pro osoby trpící celiakií nebo citlivostí na lepek záchranou života, bezlepkové pochoutky v supermarketu nejsou vždy výhodnou koupí, pokud jde o vaše zdraví (a vlastně ani peněženku). Mnoho bezlepkových pochoutek obsahuje stejně, ne-li více cukru než ty s lepkem, ale i mouka nahrazující pšenici je často výrazně kaloričtější a nemá ani nižší obsah sacharidů.
Proteinové tyčinky
Proteiny mohou být skvělým způsobem, jak dodat energii svalům, ale většina proteinových tyčinek je stěží zdravou výživou. Většina proteinových tyčinek je potenciálním sabotérem vašeho zdraví, protože obsahují sóju, sodík, umělá barviva, cukr a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Proteinové tyčinky bez cukru nebo s nízkým obsahem sacharidů na tom nejsou o nic lépe. Spojují je umělá sladidla používaná k ochucení mnoha nízkosacharidových potravin se zvýšeným rizikem přibývání na váze a chutí na cukr.
Rýžové chlebíčky a krekry
Rýžové plátky jsou sice obecně nízkokalorické, ale jejich polevy je mohou v mžiku proměnit v nezdravé jídlo. Proto je vždy konzumujte bez polevy. Rýžové chlebíčky jinak dokážou spolehlivě zahnat pocit hladu, jelikož se v žaludku začnou nafukovat a zvětšovat objem. Ptáte se, jestli je to zdravé? Nejspíš moc ne.
Slazené Jogurty
I když se o jogurtu mluví jako o superpotravině pro hubnutí a zdraví střev, není to tak úplně všelék, jak si možná představujete. Ochucené jogurty obsahují potenciálně karcinogenní umělá barviva, příchutě a spoustu cukru. Může být stejně nezdravý jako zmrzlina! Pokud konzumujete jogurty pro zdraví, kupujte si pouze bílé bez různých příchutí. Tímto se můžete řídit vlastně u všeho.
Salátová zálivka s nízkým obsahem tuku
Kdysi se mělo za to, že nízkotučné potraviny jsou vhodné pro hubnutí, ve skutečnosti jsou však často mnohem horší než jejich plnotučné protějšky. Nízkotučné salátové dresinky často nahrazují nedostatek uspokojivého tuku tím, že místo něj přidávají do receptu cukr, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, sůl a konzervační látky. Občas je lepší si dát starou dobrou klasickou zálivku. Jednou za čas vám to neuškodí. Raději si ale vytvořte domácí jogurtovou, která vám navíc ještě i podpoří zažívání.
Ovesná kaše s příchutí
Ujistěte se, že vaše miska ovesných vloček nezačíná váš den spíše jako miska cukru, která vám energii spíš vezme, než dodá. Pokud si do své kaše rádi přidáváte čokoládu, spoustu ovoce či sušenky, nezapomínejte, že i tyto kalorie se počítají. Stejně, ne-li hůře jsou na tom kupované, slazené ovesné kaše v pytlíkách. Snad ani není potřeba zmiňovat, že takové jídlo není zdravé pro nikoho a tím spíše pro ty, co se snaží hubnout.
Pečené brambůrky
Pečené brambůrky sice obsahují méně tuku než jejich smažené protějšky, ale pro vaše zdraví nejsou nijak výhodné. Pečené brambůrky často obsahují více sodíku a soli, aby vykompenzovaly nedostatek tuku. Protože jsou prodávány jako zdravější varianta, můžete si mylně myslet, že není problém jíst jich více.
Zdroj: eatthis.com, Náhledový obrázek: Unsplash