Etiketa na návštěvě: Co dělat a čemu se rozhodně vyhnout, když jste u někoho na návštěvě?

Za poslední dva roky jsme si téměř odvykli navštěvovat své známé a rodinu a navykli jsme si trávit spoustu času doma, kde si veškerá pravidla určujeme sami. Chcete mít jistotu, že při návštěvě svých blízkých nebudete působit nezdvořile? Pak se podívejte, jak se vyvarovat zbytečných chyb.

Neptejte se na heslo na wi-fi ihned po příchodu

Někteří lidé si zvykli být neustále online a možná je ani nenapadne, že ptát se okamžitě po příchodu na heslo k wi-fi síti může působit nezdvořile. Místo toho nějakou dobu vyčkejte, věnujte se svému hostiteli a o heslo požádejte později.

Při vstupu si zujte boty

Tento bod je pro většinu Čechů samozřejmost, někteří jsou však zvyklí doma chodit v botech (především cizinci). Pokud hostiteli nebude vadit, že se nezujete, určitě vám to dá vědět sám.

U jídelního stolu nevytahujte mobil

Další věcí, kterou už často považujeme za samozřejmost, je používání telefonu při jídle. Někdo je zvyklý u jídla sledovat videa, psát si s přáteli, pracovat a neztrácet tak čas. Pokud se vašeho zlozvyku nezbavíte ani na návštěvě, budete působit nezdvořile. Proto telefon při společném jídle schovejte.

Nenavštěvujte ložnici bez svolení

Ložnice je jednou z nejosobnějších místností v celém bytě či domě a proto byste tam bez svolení majitele neměli vcházet. Držte se společných prostor, jako je obývací pokoj, kuchyň a koupelna, a nebude hrozit, že byste překročili meze a způsobili, že se váš hostitel bude cítit nepříjemně.

Nehrabejte ve skříňkách a v lednici

Může se stát, že vás přepadne hlad či chuť na něco dobrého a vy budete mít v plánu podívat se do ledničky vašeho blízkého a vzít si něco k snědku – takhle se chovají hosté v určitých zemích světa. U nás to ale nedělejte. Místo toho svého hostitele požádejte o něco k jídlu a nechte ho, aby vás provedl sám. Většina lidí nemá rádo, když jim někdo slídí v každé přihrádce. Pokud mu to nebude vadit, jistě vám to řekne.

Nepřicházejte s prázdnou

Na návštěvu nepřicházejte s prázdnou. Fotka od RODNAE Productions z Pexels

Ať už se účastníte rodinné večeře, jídla s kolegy nebo setkání s přáteli, projevení vděčnosti vůči hostiteli se považuje za dobrou etiketu. Nemusíte nosit drahý dárek, ale obyčejné gesto jako poděkování za pohoštění může být velmi užitečné. Mezi běžné dárky patří láhev vína, kytice květin nebo bonboniéra.

Při odkládání nápojů používejte podtácky

Obzvlášť při návštěvě určitě nechcete na stole svého hostitele zanechat nevzhledné kroužky, proto si před odložením svého šálku či sklenice vždy požádejte o podtácek. Pokud je hostitel nepoužívá nebo mu již došly, alespoň se zeptejte, zda můžete položit nádobí na nábytek. Nebo alespoň ve vašem zájmu použijte obyčejný ubrousek.

Zdroj: www.countryliving.com. Náhledový obrázek: Askar Abayev z Pexels