Hřebíček a citrón aneb přírodní metody, které účinně odpuzují nepříjemný hmyz

Nic nedokáže vlahý letní večer pokazit víc než bzučení krvelačného komára. Komáři nejsou ale zdaleka jediní narušitelé našeho nočního klidu. Jakmile se venku oteplí a my konečně můžeme otevřít okna dokořán, využijí toho mnohdy především mouchy, vosy a další nevítaný hmyz, který si k nám snadno najde cestu. Večeře na terase či ranní káva na balkoně tak může velmi rychle ztratit na své romantičnosti.

Hmyz však v našem ekosystému zastává velmi důležité místo a spousta repelentů dostupných v kamenných prodejnách obsahuje škodlivé, toxické chemikálie. V našem článku tak najdete pár tipů, jak nezvané přátele odpudit a šetřit tak přitom nejen životní prostředí, ale i vaše zdraví.

1) Hřebíček

Vůně i chuť hřebíčku je velmi intenzivní, a to díky obsahu organické sloučeniny zvané eugenol, která disponuje antiseptickými a anestetickými účinky. Použití hřebíčkového oleje odpuzuje komáry a snižuje tak šanci, že si z večerní procházky odnesete dárek v podobě svědivého kousnutí.

2) Hřebíček a citrón

Kombinace citrónu nebo limetky a hřebíčku je velmi účinnou kombinací. Výroba je přitom jednoduchá a rychlá. Stačí citróny rozpůlit, a do jejich dužin zapíchat přibližně 10–15 hřebíčků. Poté je ponechte na místech, kde se hmyz obvykle vyskytuje. Po několika dnech uvidíte, že po hmyzu nezbyde památky.

3) Citronový eukalyptus

Je to jeden z nejznámějších přírodních repelentů, který se hojně používá již od 40. let minulého století. Studie ukazují, že repelenty a přípravky skládající se minimálně z jedné třetiny z oleje citronového eukalyptu poskytují až 95% ochranu před komáry po dobu minimálně tří hodin.

4) Tea tree

Olej z čajovníku australského je velmi oblíbený esenciální olej, který je běžně dostupný snad v každé lékárně. Je znám pro své antiseptické, antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Často se proto doporučuje k použití na aknózní pleť. Studie však ukazují, že je účinný i proti komárům, muškám a muchničkám. Opatrně však s jeho použitím, nedoporučuje se nanášet jej na pokožku přímo, bez ředění!

5) Skořice

Skořici běžně používáme v kuchyni jako koření sladkých jídel, skvělá je do ovesné kaše či jablečného pyré. Esenciální skořicový olej má však i další účinky, dokáže zahubit komáří vajíčka a odpudit svou silnou vůní i dospělé komáry. Až se s blížící letní sezónou budete shánět po novém repelentu, nezapomeňte, že jich spoustu máte doma ve spíži!

Zdroj: healthline.com, diynatural.com, wholefully.com / Náhledová fotografie: Gettyimages