Vesničané to znají: Dokážete pojmenovat tyto zemědělské stroje?

Možná také bydlíte na vesnici, nebo tam jezdíte na chalupu či za příbuznými. Někdy člověk žasne, jaké zemědělské stoje se mu vlastně prohánějí kolem oken. Znáte tyto stroje a víte, k čemu slouží? Tak schválně – jak jste na tom?

Co to jede za plotem?

Zrovna si povídáte na zahradě, když se okolo vás šine tento stroj. Víte, co to je a k čemu to slouží?

Možná jste to uhodli i vy. Jedná se o sklízecí řezačku. Je to zemědělský stoj, který dokáže sekat porost, nebo jej sbírat. Následně jej řeže na krátkou řezanku. Takto upravený porost dále dopravuje do zásobníku, nebo jej dopravuje do přistaveného vozu.

Řezačka se používá k sečení nízkých plodin. Zemědělci ji využívají také pro sběr zavadlé píce ze řádků. Slouží ale také pro sklizeň slunečnicových a kukuřičných polí. Řezačka může být kolová nebo bubnová.

K čemu slouží ten zvláštní tvar?

Tvar tohoto stroje v mnohých vyvolává pousmání. Má kola, která jsou vysoká skoro stejně jako dospělý člověk. Když okolo vás projede, připadáte si jako mravenci. K čemu vlastně tato zvláštní mašina slouží?

Poznali jste samojízdný polní postřikovač i vy? Modernější stroje mají uzávěrku diferenciálu všech 4 kol, ovládání pojezdu pedálem nebo joystickem, klimatizaci a vzduchem odpružené sedadlo. Sedět v tomto stroji je tak mnohdy pohodlnější, než ve voze střední třídy. O výhledu ani nemluvě. Stroj má několik rozsahů rychlosti a palivovou nádrž, která pojme až 300 litrů. Nádrž na postřik pak disponuje digitálním hladinoměrem a vejde se do ní až 5 tisíc litrů postřiku.

Na našich polích je toho samozřejmě k vidění mnohem více. Od nahrnovačů, přes čelní či tažené nakladače, až po nesené rozmetadlo.

Zdroj: Redakce. Náhledová fotografie: Gettyyimages