Jak se zdraví lidé po světě: Na Novém Zélandu třením nosu o nos, v Tibetu vypláznutím jazyka, ve východní Africe plivancem

Každý rozhovor, ať už formální či neformální, začíná pozdravem. Vědět, jak pozdravit a které pozdravy a gesta jsou vhodná, je velice důležité. Naučte se je i vy, ať už se chystáte vyjet za hranice letos nebo kdykoliv později. Ale ani ke sledování filmů nejsou tyto informace k zahození.

NEVERBÁLNÍ GESTA

Podání ruky je typické spíš pro křesťanskou a euroatlantickou civilizaci. V islámských zemích ruku podává první muž, ne žena a společensky méně významný společensky významnějšímu (podřízený nadřízenému, student profesorovi). Ortodoxní židovka ruku nepodává.

Francouzi se často symbolicky líbají na obě tváře. Nejčastěji muž se ženou nebo dvě ženy. Jde o lehký dotyk tvářemi nebo polibek jen naznačí.

Starší dámy v Rakousku a Polsku, případně umělkyně ocení polibek ruky. Že o políbení ruky stojí, je poznat z toho, jak ruku podávají.

V Jižní Americe se blízcí přátelé a ženy často líbají, objímají a při loučení si posílají polibek na dálku.

Indové se zdraví spojením dlaní a úklonou. Polibek na tvář se pokládá za urážku.

Pokud se vydáte na Nový Zéland, narazíte na tradiční maorský pozdrav tření nosem o nos, což symbolicky znamená vyměnit si dech života – viz úvodní obrázek.

Tradiční čínský pozdrav je mírná úklona, muži při ní připaží, ženy spojí ruce v klíně. Dalším pozdravem je zatleskání. Je třeba odpovědět stejně.

Podobně se zdraví i Japonci, i když většina již vyměnila ve styku s Evropanem tradiční úklonu za běžné podání ruky. Při setkání s úklonou je třeba ji oplatit.

Thajský pozdrav „WAI“ je malá úklona s dlaněmi sepjatými před hrudníkem. Odpovídá se stejně. Používá se i jako poděkování nebo výraz lítosti.

Tibetské pozdravy se odvíjejí od dávné historie a legend. Jedním z nich je přiložení ucha na ucho toho druhého a dlouhé naslouchání. Druhým zajímavým způsobem je vypláznout na sebe jazyk.

V řadě afrických států (Somálsko, Etiopie) se lidé objímají, ale nedotknou se tvářemi. Polibek je určen jen členům rodiny. V jiných zemích si navzájem ohmatají hlavy. Ve východní Africe si pak lidé navzájem plivou na nohy.

VERBÁLNÍ POZDRAVY

Francouzština

Formální: Bonjour
Neformální: Salut

Španělština

Formální: Hola
Neformální: ¿Qué tal? (Co se děje?)

Ruština

Formální: Zdravstvuyte

Neformální : Privet

Namasté, někdy vyslovováno jako namaskar nebo namaskaram, je běžný pozdrav v hinduistické kultuře. Nyní se dá nalézt na Indickém subkontinentu nebo v jihovýchodní Asii v oblastech kde se nachází indická náboženství. Používá se jak pro pozdrav, tak pro loučení. (wikipedia.org)

Čínština

Formální: Nǐn hǎo
Neformální: nǐ hǎo

Italština

Formální: Salve
Neformální: Ciao

Japonština

Formální: Konnichiwa
Neformální: ya, yo

Němčina

Formální: Guten Tag
Neformální: Hallo, Hi

Portugalština

Formální: Olá
Neformální: Oi

Korejština

Formální: Anyoung haseyo
Neformální: Anyoung

Arabština

Formální: Asalaam alaikum (mír s vámi)
Neformální: Ahlan

Zdroj: Vladimír Smejkal, Hana Schelová Bachrachová: Velký lexikon společenského chování. Náhledová fotografie: Gettyimages