Zvláštní místo: Kdo se prohání opuštěným severským dolem Pyramiden?

Tohle místo rozhodně nepatří mezi turisty hojně navštěvované. Sice sem vedou kroky i některých českých cestovních kanceláří, ale rozhodně se nebojte, že by tam bylo přelidněno. Místo je opuštěné.

Vítejte na Špicberkách

Špicberky naleznete v Severním ledovém oceánu, jedná se o nejsevernější část Norska. Ostrovy jsou z větší části pokryté ledovci nebo sněžnými pláněmi, ale západní pobřeží je díky Norskému proudu v létě dokonce příjemných pět stupňů Celsia. Největší horko pak nastane díky teplým větrům, to se rtuť teploměru zastaví dokonce až na 15 stupních.

Zapomenuté místo

Když se ocitnete v osadě Pyramiden, budete se cítit velmi zvláštně. Místo je totiž již od roku 1998 bez stálého osídlení. Osadu založili před více než sto lety Švédové a během třicátých let minulého století ji, podobně jako celé ostrovy, obsadil Sovětský svaz. Začala těžba uhlí, která do místa přilákala na tisíc stálých obyvatel. Nechyběly paneláky ani kulturák a sportoviště. Postupně se však místo začalo vylidňovat, těžba zde se přestávala kvůli odlehlosti území vyplácet. V roce 1998 proběhla evakuace města, kdy poslední obyvatelé nasedli na loď, aby se již nikdy nevrátili.

Dnes patří jiným obyvatelům

Dnes se do města duchů pořádají výlety pro turisty. Většina domů stále stojí, stejně jako socha Lenina. Místo je proslulé nejseverněji položeným klavírem na celém světě, ten nese prozaický název Rudý říjen. Spíše než kulturu ale v tomto místě raději hledejte ryzí přírodu. V místě se potuluje mnoho ledních medvědů. Opuštěným dolem a jeho okolím se ale nejčastěji prohánějí krásné polární lišky.

Pokud se do osady Pyramiden vydáte, můžete se ubytovat v místním hotelu. Spolu s jejím vlastníkem se tak na chvíli stanete jedinými obyvateli opuštěného místa.

Zdroj: www.earthtrekkers.com. Náhledový obrázek: Locationscout