Jak si vytvořit rozumný rozpočet na Vánoce a v klidu zvládnout nakupování dárků?

Každý rok je to ta samá pohádka. Slíbíte si, že letos nebudete přehnaně utrácet za vánoční dárky, a ve finále utratíte ještě víc peněz, než loni. Aby vás svátky nepřivedly na mizinu, měli byste si vytvořit rozumný rozpočet, který vám pomůže mít přehled o svých příjmech a výdajích. A třeba si nakonec i uvědomíte, že pořizovat některé věci je zcela zbytečné. Jak ale začít? Na to si posvítíme v dnešním článku.

Sestavení rozpočtu vám ušetří klidně i tisíce měsíčně, jen je potřeba začít!

První krok: Je potřeba si ze všeho nejdříve sepsat to, kolik vlastně máte peněz. Váš první krok by tedy měl znamenat zapsání si svých příjmů za daný měsíc ze zaměstnání. Pak můžete připsat třeba peníze, které máte už delší dobu na Vánoce naspořeny, popř. další příjmy. Od výsledné částky se bude odvíjet vaše utrácení. 

Druhý krok: Stanovte si částku, kterou byste zhruba chtěli za Vánoce utratit. Počítejte jídlo, dárky, ale i stromeček a další dekorace. Tuto částku si zatím nikam psát nemusíte, slouží pro vaši představu.

Třetí krok: Dárky. Pro někoho možná nejdůležitější výdaj Vánoc. Sepište si jména všech obdarovaných lidí a předběžně si tak udělejte obrázek o tom, kolik peněz za dárky nejspíš utratíte. Snažte se být ale co nejpřesnější. Celkovou částku odečteme od příjmů, které jsme si sepsali v prvním kroku.

Čtvrtý krok: Vytvořte si nákupní seznam všeho jídla a pití, které budete během svátků potřebovat. Případné zbytečnosti, které jste napsali třeba jen ze zvyku, vyškrtejte. Na samotné nákupy už se pak vydejte s tímto nákupním seznamem. Nenechte všelijaké slevy strhnout vaši pozornost, a hlavně nechoďte nakupovat hladoví. To byste se pak možná divili, jak by vám výdaje v mžiku narostly. Tuto částku také odečtěte od vašich příjmů.

Pátý krok: V tomto kroku si sepište seznam všech ostatních věcí, které potřebujete koupit. Stromeček, světýlka, svíčky či ozdoby. Nezapomeňte, že se neustále vrací do módy nostalgické Vánoce, a proto se nebojte vytáhnout ozdoby po babičce. Před tím, než utratíte stovky za dekorace se ujistěte, že vám jich ještě plno neleží na půdě z loňských let.  

Nemusíte vše vypisovat do poslední koruny, ale bylo by fajn vědět, že za světýlka dáte zhruba pět set korun, za svíčky dvě stovky a za stromeček patnáct set. Nakonec opět odečtěte částku ze svých příjmů.

Tak a máte hotovo. Svým rozpočtem se musíte řídit, jinak nebude mít význam. Samotné odhodlání a vytrvalost už je na vás. Odolat akcím a zajímavým výprodejům v obchodech nemusí být lehké a nezapomeňte ani na to, že vás čeká další nástraha v podobě Silvestra, proto si do rozpočtu zahrňte i ten, nebo si klidně vytvořte samostatný. 

Několik tipů, jak na Vánoce ušetřit

  1. Nakupujte dárky už v průběhu roku 

Tím nemyslíme abyste v lednu naběhli na první povánoční výprodeje a v mžiku vyřešili dárky na následující rok. Zkuste si ale vzpomenout, když vás během roku něco zaujme, a k tomu to bude za dobrou cenu. Ušetříte a navíc si pak budete moci s klidem užívat vánoční atmosféru naplno.

  1. Dárky možná nemusíte kupovat vůbec

Spousta rodin si oddechne, když se vzájemně shodnou, že by si dárky nemuseli dávat vůbec. Současná situace pro mnoho lidí není finančně vůbec lehká a proto zkuste nadhodit, že byste si vzájemně dali jen nějakou maličkost. O to víc si místo nakupování dárků můžete odpočinout a zhlédnout co nejvíc vánočních pohádek!

  1. Každý rok nový vánoční stromek? Plýtvání jak peněz, tak i přírody

Umělý stromeček ušetří spoustu peněz a taky uklízení opadaných jehliček. Každoročně si kupovat živý stromeček není příliš ekologické, a pro vaši peněženku to přínosem také nebude. Pokud už nežijete s dětmi, třeba by vám stačilo jen natrhat chvojí do vázy, které nahradí stromeček, a ozdobit si jej.

Zdroj: Redakce – Aneta Susedíková, Náhledový obrázek: