Hubnutí, nárůst kondice, posílení srdce. Obyčejné skákání přes švihadlo dokáže divy: Užitečné tipy od známé trenérky Jillian Michaels

Skákání přes švihadlo patří mezi nejvíce podceňované druhy cvičení. Považujeme ho za cvičení vhodné pouze pro děti. Ve skutečnosti však dokáže být účinnější než jiné formy kardia. Své o tom ví známá americká trenérka celebrit Jillian Michaels. 

 Spálíte spoustu kalorií

Skákání přes švihadlo je jednoduchý a snadno dostupný způsob, jak rychle spálit spoustu kalorií. Za pouhých 15 minut spálíte 200 až 300 kalorií, což je více než například běh. Slavná trenérka k tomu dodává:  

„Spálí více kalorií než jakékoli kardio v ustáleném stavu – od veslování nebo joggingu po jízdu na kole a plavání.“ 

Během skákání přes švihadlo je v činnosti většina vašich hlavních svalových skupin. Následně se v těle vytváří velké množství tepla, k jehož výrobě je nutné spálit více paliva, tedy hodně kalorií. 

Zlepšíte koordinaci

Skákání přes švihadlo vyžaduje komunikací několika částí těla. Jinak by nebylo možné provést daný pohyb.  Nohy musí skákat v čase s rotujícím zápěstím, aby se vytvořil souvislý skákavý pohyb. Tímto způsobem zlepšuje vaši koordinaci. 

Chcete-li si zlepšit koordinaci, švihadlo je tou správnou volbou.

Snížíte riziko zranění

Při sportu se může zranit nejen začátečník. Špičková koordinace minimalizuje riziko zranění. S vaší zlepšenou koordinací díky skákání přes švihadlo bude méně pravděpodobné, že se zraníte, ať už během cvičení, nebo při každodenních činnostech“, říká Jillian Michaels. A dodává:

„Skákání přes švihadlo vás nutí koordinovat pohyby horní a dolní části těla, takže jste agilnější a vaše vědomí těla se ohromně zlepšilo. Tím jste méně náchylní ke zranění.“

Vaše srdce bude zdravé

Švihadlo je lepší než kardio. Nejen rozhýbe vaše svaly, rozbuší také vaše srdce. Díky tomu zvýší jeho zásobení kyslíkem a tím podpoří jeho zdraví. Budete-li se pravidelně věnovat tomuto cvičení, výrazně snížíte riziko srdečního onemocnění.

Vyhnete se osteoporóze

Osteoporóza je nemoc, která postihuje zejména ženy. Charakterizuje jí snížená hustota kostí. Skákáním přes švihadlo jí zvýšíte a tím současně snížíte riziko, že vás tato bolestivá nemoc v pozdějším věku postihne. Trenérka Michaels k tomu dodává:

„Skákání přes švihadlo vytváří hustotu kostí prostřednictvím tréninku nárazů. Když trénujeme nárazově, zatěžujeme kosti agresivněji než většina forem tréninku. Tělo na tento stres reaguje přestavbou kosti, aby se stala silnější a hustší.“

Skákání přes švihadlo může být prospěšné pro lidi se slabými kostmi. Patříte-li mezi tyto jedince, raději se poraďte se svým lékařem, než se pustíte do tohoto cvičení.

Zdroj: Redakce – Evžena Janovská, Náhledová fotografie: Gettyimages