Je vlastní dům na pláži ráj, nebo spíš peklo? Stojí za to koupit nemovitost v zahraničí?

Několik celebrit z Velké Británie údajně prodělalo kolem 9 milionů EUR (234 mil. Kč) poté, co zbankrotoval vilový resort v portugalském Algarve, píše evropský zpravodajský server Euronews.com.

Jejich nemovitost byla prodána brazilské finanční společnosti SRESPX a probíhající právní bitva slouží jako připomínka všem potenciálním investorům ohledně vysokého rizika spojeného se zámořskými investicemi do nemovitostí.

Lockdown dal lidem příležitost přemýšlet o tom, jak využije své peníze a čas – ale server money.co.uk chce zdůraznit potenciální nevýhody vašeho vysněného domu třeba na ostrově Santorini nebo ve Španělsku.

Proč koupit rekreační dům?

Existuje mnoho důvodů, proč se lidé rozhodnou koupit dům v zahraničí. Často se kupuje jako nemovitost se smíšeným využitím, kterou může využívat jednotlivec, jeho rodina a přátelé, ale funguje také jako druhý příjem ve formě pronájmu.

Zámořské nemovitosti mohou také sloužit jako budoucí investice do penzijních plánů. Nebo – nyní jsme v období práce na dálku – mohou posloužit jako sluncem zaplavená kancelář po dobu šesti měsíců v roce.

Jaké jsou výhody nákupu nemovitosti v zahraničí?

Ano, je jich pár. Jak již bylo zmíněno, může to být skvělý zdroj druhého příjmu. Může nám také nabídnout příležitost skutečně se ponořit do komunity způsobem, který byste možná nepoznali, pokud každoročně měníte prázdninové destinace.

Je třeba říci, že máte jistotu „domova z domova“ – ale není to vždy snadná cesta.

Realita investic v zahraničí

„Při koupi nemovitosti v zahraničí je snadné se chytit potenciální komerční hodnoty vašeho rekreačního domu, i když jste ji původně koupili pro osobní potřebu,“ říká James Andrews, expert na osobní finance na money.co.uk.

„Mnoho kupujících přitahuje nákup nemovitosti za nízkou cenu a poté vysoká potenciální cena za pronájem, což ale neznamená, že vám to z dlouhodobého hlediska přinese zisk.“

Pozor na skryté výdaje

Při nákupu v zahraničí je spousta skrytých výdajů, včetně poplatků za správu, kolísavého směnného kurzu a údržby, oprav a zabezpečení objektu. Tyto náklady mohou investory vystavit situaci, kdy příjem z pronájmu nepokrývá výdaje ani splátky hypotéky – a to i s pravidelným tokem nájemců.

Pro sebe není jako na pronájem

„Pokud se rozhodnete koupit nemovitost v zahraničí, musíte si položit otázku, zda to děláte primárně pro vlastní potřebu, nebo pro komerční zisk,“ vysvětluje Andrews.

„Provozování úspěšné nemovitosti k pronájmu může být práce na plný úvazek, a pokud se o to pokoušíte na dálku současně s prací na plný úvazek doma, narazíte na potíže.“ Samozřejmě si můžete najmout správcovskou firmu na řešení každodenních problémů, ale to nakonec zvýší náklady na provoz objektu, což dále sníží váš zisk.

Andrews dodává, že jak nákup nemovitosti pro vlastní potřebu, tak s výhledem na příjem z pronájmu může fungovat, ale je to práce, kterou je třeba dělat správně.

„Není to něco, k čemu se můžete stavět polovičatě.“

Zdroj: www.euronews.com/travel. Náhledová fotografie: Gettyimages