Když mozek přestane ovládat svaly: Nemoc ALS má příznaky, které ze začátku můžete podcenit

ALS je zákeřná nemoc

Amyotrofická laterální skleróza je velmi vážné onemocnění, které má fatální následky. Začátek nemoci se přitom nijak závažně neprojevuje. Jak ji poznat?

Příčiny nejsou známy

Proč se tato nemoc u některých lidí projevuje, zatím nebylo objasněno. ALS se také někdy označuje jako Lou Gehrigova nemoc. Jedná se o onemocnění, které má progresivní průběh. Postupně dochází k neurodegenerativním projevům u motorických neuronů v míše a mozku. Člověk postupně prochází různými stádii svalové slabosti a atrofii. Postupně jsou mozkové a spinální motoneurony natolik zdegenerovány, že mozek není schopen svaly ovládat.

Psychika funguje beze změny

Snad nejtěžší na tomto onemocnění je fakt, že psychické funkce člověka zůstávají naprosto beze změny. Celou dobu tak plně vnímá, jak se jeho stav postupně zhoršuje. Psychické a mentální schopnosti pacienta jsou zachovány.

Projevuje se pomalu

ALS se projevuje velmi pomalu. Nejprve se objevuje svalová slabost na rukách a nohách. Dostavují se také problémy s řečí. Později pacienti nemohou používat jemnou motoriku. Například si nejsou schopni zapnout knoflíky u košile, nebo nemohou psát propiskou.

ALS má pomalé projevy. Fotka od Jerzy Górecki z Pixabay.
ALS má pomalé projevy. Fotka od Jerzy Górecki z Pixabay.

Základní vyšetření

Aby se vyloučila nemoc ALS, provádí se několik základních vyšetření. Například se přistupuje k elektromyografii, tedy vyšetření svalů a nervů. Pacient je také odeslán na elektromagnetickou rezonanci a vyšetření mozkomíšního moku. Tímto postupem se zjišťuje, zda jsou potíže pacienta spojeny s ALS, nebo zda se jedná o léčitelné potíže spojené s páteří.

Onemocnění se projevuje až v případě, kdy je úbytek zhruba 40 procent motorických nervů. V té době se již projevuje slabost na rukou a nohou, někdy také tichá řeč nebo potíže s mluvením.

Zdroj: www.alsa.org. Náhledový obrázek: Anemone123 z Pixabay.