Zelí je jedním z našich nejběžnějších podzimních plodů. Už pro naše předky patřila k základním potravinám, které si připravovali na podzim a v zimě.
Jednou z velkých výhod zelí je jeho všestrannost. Lze ji použít na všechny pokrmy od studených jídel až po dezerty. Pokud ji nakrájíte nebo nastrouháte najemno, připravíte z ní vynikající saláty.
Zelné polévky patří k nejoblíbenějším. Jako hlavní jídlo můžete připravit například masové kuličky, karbanátky v omáčce nebo holubí maso. Je to také vynikající příloha k masu. Zejména v zahraničí se připravují také zelné dezerty.
Zelí je také velmi prospěšné pro vaše zdraví. Obsahuje vitamín C, který pomáhá posilovat imunitu. Pomáhá tělu lépe se vyrovnat se zánětlivými onemocněními. Působí jako prevence několika zdravotních problémů. Pomáhá při zácpě a celkově zlepšuje trávení. Pomáhá při závažných hemoroidech a působí močopudně. Zpomaluje také stárnutí a zbavuje tělo škodlivých látek.
I z těchto důvodů by ve vašem jídelníčku neměl chybět.
Vaření ze zelí má velkou výhodu v tom, že můžete v podstatě velmi rychle připravit jídlo. Pokud ji nakrájíte na tenké plátky nebo nastrouháte, je hotová za několik minut.
Kapustové lívance
Tradičním slovenským pokrmem ze sladkého zelí jsou fliačky. Zelenina se pomalu dusí a opéká na oleji, což jí dodává příjemnou, lehce nasládlou chuť. Proto se připravují jak na sladko, tak na slano.
Pečené zelí
Stejně jako těstoviny lze zelí zapékat různými způsoby a s různými přísadami. Vždy se však držte pravidla, že byste ji měli nejprve chvíli podusit na pánvi. Tím se výrazně zkrátí doba přípravy. Pak ji smíchejte například se zelím a klobásou nebo přidejte těstoviny a sýr. Skvěle se hodí také k sójovému masu nebo k masu na kari nakrájenému na menší kousky.
Řízky ze zelí
Zelné řízky mají rádi i vegetariáni, ale jako hlavní surovinu samozřejmě používají různé druhy zeleniny. Udělejte je také ze zelí. Celou hlavu namočte do horké vody a chvíli povařte. Pak je nechte vychladnout, oddělte jednotlivé listy a zabalte je do trojobalu. Vždy nechte více listů pohromadě, aby byly při konzumaci výraznější. Pak je jen osmažte a podávejte s bramborovou kaší.
Nebo vyzkoušejte fantastické zelné steaky:
Z kapusty odstraňte vrchní listy a nakrájejte ji na plátky silné asi dva centimetry.
Vykrojte prostřední plátky a položte je na plech vyložený pečicím papírem.
Z prostředních plátků vykrojte špalíčky a položte je na plech vyložený pečicím papírem.
Plech vložte do trouby předehřáté na 190 °C a pečte přibližně 25 až 30 minut, dokud nebudou zlatavě hnědé a uprostřed měkké a křehké.
Nejraději máme zelné řízky se zakysanou smetanou, ale výborné jsou i nakrájené a smíchané s těstovinami, pohankou nebo kuskusem.
Kapustové lívance
Lívance se připravují velmi podobným způsobem. Pro jejich přípravu je třeba nastrouhat zelí, dobře ho okořenit a přidat mouku a vejce. Vše smíchejte, vytvořte malé placičky a obalte je v trojité vrstvě. Nyní je můžete začít smažit.
zdroj: dobruchut.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/k-e-k-u-l-é