Které potraviny byste rozhodně neměli ohřívat v mikrovlnce. Jedním z nich jsou ryby

Nejlepší je jakékoliv připravené jídlo konzumovat ihned po uvaření, dokud je teplé. Mikrovlnka je sice velmi užitečný spotřebič, ale jakmile své jídlo ohřejete v mikrovlnce, ztratí veškeré zdravé a pro vaše tělo prospěšné látky, a dokonce může způsobit i zažívací potíže nebo otravu. Dnes se podíváme na potraviny, které byste v mikrovlnce ohřívat neměli. 

Kuřecí maso a ryby

Maso, které je již zpracované obsahuje látky a bílkoviny, které po ohřátí v mikrovlnce mohou změnit své složení, což vede k trávicím problémům. Znáte to, když si ohříváte kuřecí řízek a kůrka je navlhlá? To je přesně ono. U ryb je to zase přesně naopak. Ty ztratí vlhkost a jsou naopak suché a ne příliš chutné. 

Fotka od Yoav Hornung z Unsplash

Rýže 

Rýže je velmi bohatá na různé vitamíny a minerály, co ví ale málokdo je, že obsahuje i zvláštní bakterie, které dokážou přežít i po uvaření. Ani ohřátí v mikrovlnné troubě je nezničí. Proto se doporučuje rýži konzumovat ihned, nebo jí po vychladnutí dát do lednice. 

Brambory

Bohužel, i brambory patří mezi potraviny, které by se tímto způsobem neměly ohřívat. Ztrácejí totiž svojí přirozenou chuť a v některých případech nám mohou dokonce způsobit i otravu. 

Houby

Že jsou houby choulostivé a musíte si hlídat, zda si vaříte opravdu jedlou houbu a ne některou z těch jedovatých, to víme. Ale že ani houby se nemají ohřívat v mikrovlnce? Obsahují totiž velké množství bílkovin, vitamínů, ale i aminokyselin, které vám po ohřátí mohou způsobit velmi těžké trávení, nadýmaní, nebo i bolest břicha. 

Vejce

Sice nevíme, jestli je tu někdo takový, kdo by si ohříval omeletu nebo třeba míchaná vejce v mikrovlnce, ale pokud ano, nedělejte to! Vajíčka se totiž po ohřátí stávají nezdravými a pro vaše tělo nevhodnými. 

Špenát 

Říkáte si, že si dnes k obědu uvaříte něco zdravého a rozhodnete se pro špenát. Večer ale na něj dostanete ještě chuť a tak si ho ohřejete v mikrovlnce, ale bohužel, i špenát je pro tento způsob ohřívání nevhodný. Obsahuje totiž dusičnany, které se po ohřátí mohou přeměnit na dusitany a nitrosaminy, což jsou látky, které vám mohou uškodit. I ten tedy z opětovného ohřívání raději vynechte.

Pizza 

Pokud jste to ještě nezkoušeli, tak to ani nedělejte. Pizza se totiž po ohřátí v mikrovlnce promění ve vlhkou a lepkavou. Je lepší ji sníst raději studenou, nebo ohřát kterýmkoliv jiným způsobem. 

Menší rada nakonec. Ať se jedná o kterékoliv jídlo, rozhodně uděláte lépe, když využijete na ohřátí pánev nebo klasickou troubu. Některá jídla v mikrovlnce pouze ztratí svojí chuť, ale některá mohou být i opravdu nebezpečná. Neriskujte tedy raději své zdraví a vsaďte na čerstvost! 

Zdroj: https://brightside.me/, Náhledový obrázek: Erik Mclean z Unsplash