Doplňky stravy: Jaké vitamíny chybí téměř každému a neměli byste na ně zapomínat?

Mnozí lékaři se shodují na tom, že syntetické doplňky stravy, které spousta z nás bezhlavě konzumuje v domnění, že svému tělu dopřáváme to nejlepší, nemusí být zdraví prospěšné. Čtěte dál a hned pochopíte proč.

Plýtvání penězi?

Mezi nejpopulárnější a nejprodávanější doplněk stravy patří již tradičně multivitamin. V těsném závěsu se drží vitamin C, vitamin D a vápník. Požívání suplementů naše zdraví nijak bezprostředně neohrožuje, ale ani mu zásadně neprospívá. Samotní vědci byli překvapeni, jak málo benefitů tyto uměle získávané látky našemu tělu poskytují. Většina z nich proto doporučuje zaměřit se na pestrou rostlinnou stravu, bohatou na všechny důležité mikroživiny ve své přírodní, nejlépe vstřebatelné formě a v biologicky optimálním poměru.

Existuje však pár látek, které s velkou pravděpodobností chybí každému z nás, a tam je suplementace povolena!

Čím tedy suplementovat?

  • omega 3 – tyto esenciální polynenasycené mastné kyseliny si naše tělo nedokáže vytvořit a musí je přijímat z potravy. Pokud se vám při zmínce o rybím tuku zvedá žaludek a nebo nechcete za doplňky stravy vyhazovat peníze, nevěšte hlavu, na omega 3 jsou totiž bohatá lněná, konopná či chia semínka!
  • probiotika – jedná se o živé mikroorganismy, které udržují rovnováhu střevní mikroflóry a zabraňují přemnožení škodlivých bakterií ve střevě. Mezi přírodní zdroje tohoto zázraku patří nám dobře známé kysané zelí, méně známé kimchi, nakládaná zelenina, kombucha nebo tempeh.
  • vitamin D – tento v tucích rozpustný vitamin je důležitý pro sílu našich kostí a zdraví našich zubů a svalů, snazší je doplňovat ho v létě vystavením se slunečnímu záření (stačí 15 až 20 minut denně). V dnešní době jsou o vitamin D obohacená různá rostlinná mléka, najdeme ho ale i v žampionech.
  • hořčík – sportovcům dobře známý minerál, který je nezbytný pro správnou funkci nervového systému a zároveň se řadí mezi nejhojněji se vyskytující prvky v přírodě. Získat ho z potravy tak není téměř žádný problém, najdeme ho v mandlích, avokádu, špenátu, kešu oříšcích a arašídech, dýňových semíncích či vařené ovesné kaši.

Mějte na paměti, že v různých stádiích života má každý z nás jiné specifické výživové a zdravotní potřeby. Je tak vhodné synteticky doplňovat pouze to, v čem je váš organismus prokazatelně deficitní. A to pokud možno po domluvě s lékařem!

Zdroj: penmedicine.org, webmd.com, nih.gov, Náhledová fotografie: Gettyimages