Mužský a ženský orgasmus: který je podle vědců silnější?

V současné době sexualita podléhá falešným představám, které často bývají zdrojem frustrací. Jistě jste již slyšeli, že sexuální výkonnost u mužů se odvíjí od velikosti penisu, nebo že absence orgasmu u žen v podstatě hraničí s frigiditou. Takové názory pak bývají častými překážkami, které brání psychickému uvolnění a sexuálnímu uspokojení. Mužsky orgasmus navíc bývá často vnímán jako mechanický a téměř automatický, u žen je naopak předmětem mnoha otázek. A kdo tedy orgasmus prožívá intenzivněji? I to bylo středem zájmu několika vědeckých výzkumů.

Co je orgasmus?

Orgasmus je jednoduše řečeno biochemická reakce v mozku. Je to okamžik, kdy dochází k sexuálnímu uvolnění a k pocitu silného potěšení. U žen bývá doprovázen rychlými svalovými kontrakcemi pochvy, u mužů vede k ejakulaci. U obou pohlaví pak dochází k vyplavení několika hormonů, zejména oxytocinu, dopaminu a adrenalinu, které stojí za intenzitou tohoto okamžiku.

Rozdíly mezi mužským a ženským orgasmem

Není tajemstvím, že sexuální prožitek je u obou pohlaví různý. U mužů dochází po fyzické stimulaci k prokrvení cév kolem penisu, zrychlenému srdečnímu tepu a zvýšené frekvenci dýchání. Po ejakulaci dochází k takzvané fázi zotavení, kdy další orgasmus není možný. Tato fáze trvá od několika minut do několika dní, obecně se prodlužuje s rostoucím věkem muže.

U žen při stimulaci dochází k prokrvení pochvy, zrychlené srdeční frekvenci a zvýšení krevního tlaku. Rozšíření krevních cév se obvykle projevuje načervenalými tvářemi, krkem a oblastí hrudníku. Dokonce může dojít ke zvětšení velikosti poprsí až o 25 %. Při orgasmu dochází ke svalovým kontrakcím dělohy, které vyvrcholení zintenzivňují. Na rozdíl od mužů žádná fáze zotavení u žen nenastává.

Kdo si užívá více?

Pravděpodobnost vyvrcholení je vyšší u mužů. Orgasmu při styku dosáhne 95 % z nich, u žen je číslo mnohem nižší a pohybuje se kolem 68 %. Na druhou stranu ženy si orgasmu užívají déle, v průměru 20 sekund, u mužů orgasmus obvykle netrvá déle než 10 sekund.

Ženy a muži nejenže orgasmus prožívají jinak, dosahují jej pomocí odlišných prostředků. Otázka tak zůstává v podstatě nezodpovězena a odvíjí se od osobních preferencí. Čemu byste dávali přednost vy? Delšímu trvání nebo častější frekvenci?

Zdroj: santeplusmag.com, medicalnewstoday.com / Náhledová fotografie: freepik