Chcete žít minimalisticky a nevíte, co změnit? Minimalistického stylu bydlení lze dosáhnout velmi jednoduchými koncepty, aniž bychom museli vyhazovat nábytek a vysypávat zásuvky. Vytvořit vizuálně klidný a čistý styl zařízení je jednodušší, než si někdy myslíme.
Jedním ze způsobů, jak se učíme snižovat stres v našich životech, je přijmout minimalistický životní styl. Nejen, že můžeme pracovat na tom, abychom snížili míru „marastu“ kolem nás, ale zklidnění našich domovů je klíčovou strategií minimalismu.
O filozofii a výhodách minimalistické výzdoby toho bylo napsáno mnoho, takže pokud se při vstupu do místnosti nebo místností ve vašem domě často cítíte ve stresu, možná je čas zjistit, kde je problém. Pojďme se podívat na pár triků a tipů, jak doma redukovat nepotřebné.

Využiju, či nevyužiju?
Jedním z důvodů, proč považujeme naše domovy za příliš přeplněné, je to, že se nechceme vzdát věcí, o kterých jsme si kdysi mysleli, že jsou roztomilé, plné vzpomínek nebo by mohly mít budoucí potenciální využití. Je čas naučit se s nimi rozloučit. U každého kousku si položte otázku: K čemu to bude sloužit? Jak to mohu smysluplně využít?
Dekorujte minimalistickým způsobem

Namísto toho, abychom „likvidovali“ velké plochy, jako je šatník nebo obýváková stěna, můžeme začít tím, co se očividně každý den „válí“ všude po bytě. Často máme příliš mnoho dekorací, takže povrchy působí neuspořádaně a neuklizeně, což je skutečný horor pro duší opravdového minimalisty. Ten miluje klidně a upraveně působící prostory.
Třídíme do krabic dle oblíbenosti

Začněte na chodbě a další místnosti projděte postupně. Vždy jednu po druhé. Vyhnete se tak velkému chaosu a udržíte si nadhled. Zeptejte se sami sebe, které jednotlivé dekorace se vám obzvlášť líbí a dejte je do jedné krabice nebo do rohu místnosti. Vybírejte opravdu pouze oblíbené kousky. Ostatní shromažďujte do jiné krabice.
Aranžmá nejoblíbenějšího
Když takto zrevidujeme každý povrch v bytě, vrátíme se znovu na chodbu a začneme aranžovat naše oblíbené dekorace z první krabice. Na každém povrchu by měla být pouze jedna, maximálně tři kousky. Čím menší povrch, tím méně. Vytváříme tak minimalistický styl dekorace a zaměřujeme se pouze na ty správné kousky.
Nebojte se prázdna

Nebojte se nechat některé plochy prázdné. Dekorace nemusí být na každé malé projekci, postačí prázdný kus nábytku či holá stěna. I takto můžete zklidnit výzdobu místnosti, abyste vytvořili příjemný vzhled.
Rovnoměrné rozložení dekorací
Možná kumulujeme příliš mnoho oblíbených věcí v jedné místnosti a v ostatních prostorech je jich naopak málo. Nebo si intuitivně všimneme, že položka z obývacího pokoje by se obzvláště hodila na polici v chodbě nebo na komodu v ložnici.
Osud druhé krabice?

Dekorativní předměty vyřazené do druhé krabice lze prodat nebo darovat. Nechte je „odejít“, protože jen tak máte jistotu, že vlastníte pouze věci, které jsou opravdu ty vyvolené a dělají vám radost a lahodí vašemu dekoratérskému oku. Tímto snadným postupem jste si vytvořili minimalisticky vyhlížející prostředí, aniž byste vyřazovali věci, „které by se ještě daly použít“.
Zdroj: www.freiheitsliebeleben.de. Náhledová fotografie: Getty Images