Vyléváte lák z okurek? Chyba! Využít se dá jak v kuchyni, tak při péči o sebe

Kdo by neměl rád nakládané okurky. Hodí se do mnoha jídel, slouží jako chutná zeleninová příloha a dokážou napravit zkaženou chuť. Okurky zpravidla rychle mizí, ale co udělat s lákem, který zůstává? Poradíme vám, jak tenhle kyselý a na cenné látky bohatý nápoj z octu, bylinek a koření co nejlépe využít, protože vylévat ho do odpadu by byla věčná škoda.

Využití v kuchyni

Rychlovarná konvice

Už vám zase vodní kámen zanesl rychlovarnou konvici a vy nemáte po ruce ocet ani jiné čističe? Použijte lák od okurek. Jednoduše ho nalijte do konvice a nechte několik minut působit. Kamene se zbavíte snadno a rychle.

Dochucovadlo

Okurkový lák lze použít také jako dochucovadlo do salátů. Jedná se o skvělou náhradu za běžný ocet. Obsažené koření a bylinky dodají správný říz nejen klasickým zeleninovým salátům, ale také např. salátu bramborovému.

Kyselý nálev využijete i při marinování rolád a grilovaného masa, které díky láku zkřehne a dostane kořeněnou chuť.

Další nakládání

Nálev z okurek můžete snadno použít k dalšímu nakládání. Využít ho můžete k naložení cibule, česneku, vařených vajec apod. Pokud máte otevřenou zeleninu v plechovce a chcete, aby vám déle vydržela, je lák skvělým řešením.

Foto od Pixabay

Potíže a neduhy

Křeče, namožené svaly nebo kocovina

Máte namožené svaly? Trápí vás křeče? Po vypití půlky hrnku okurkového láku se těchto obtíží zbavíte rychleji než po spolknutí tabletek hořčíku. Lák z okurek vás postaví na nohy i po bujarém večírku, kdy vám kocovina neodbytně klepe na dveře.

Bolest v krku

Okurkový nálev má stejně jako např. jablečný ocet dezinfekční účinky. Při bolesti v krku ho využijete jako účinné kloktadlo. V případě zánětu mandlí navíc chladí a zmírňuje otok. Do sklenice vody zamíchejte 2-3 lžíce láku a několikrát denně kloktejte. Pokud se vám velmi obtížně polyká, opakujte kloktání každou hodinu.

Spáleniny od slunce

Lák z okurek dokáže zmírnit i spáleniny od slunce a to stejně dobře jako už zmiňovaný jablečný ocet. Postup je jednoduchý. Nálev přeceďte a smíchejte s vodou v poměru 1:1. Do vzniklé tekutiny namočte bavlněný ručník, vyždímaný přiložte na postižené místo a nechte několik minut působit. Jemná kyselina působí dezinfekčně, protizánětlivě a mírní pálení.

Zdroj: Kolektiv autorů. Konec plýtvání jídlem. 1. vydání. Brno: KAZDA, 2020. 288 s. ISBN: 978-80-7670-001-7, Náhledový obrázek: Pixabay