Nejen známé křížaly si můžete koupit nebo si je vyrobit sami doma z vlastních zdrojů ovoce. Princip sušení potravin spočívá v takovém snížení obsahu vody, že v ní přítomné mikroorganismy nemohou dále žít a kazit ji.
„Výhodou sušení jsou také snížení hmotnosti původní suroviny, její ekonomičtější uskladnění a přeprava. Mezi první potraviny, které lidé začali takto uchovávat, patří zelenina a především ovoce. Z celé řady ovocných druhů jsou však k sušení vhodné jen některé,“ říká ing. Jindřich Pokora ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Klidně hrušky s „jabkama“
Asi vůbec nejznámější jsou křížaly, pod nimiž se skrývají sušená jablka či hrušky. K sušení byly vybírány nedokonale vyvinuté plody nebo odrůdy s kratší dobou uchovatelnosti.

Hrušky usušené na prach(arandu)
Jemná drť ze sušených hrušek se nazývala pracharandou a sypaly se jí kaše, ovocné knedlíky či některé koláče.
Sušené švestky
Velmi oblíbené jsou také sušené švestky, i když takto zpracovat jejich plody bývá daleko náročnější než plátky jablek a hrušek. Přesto je právě švestka ideální pro sušení svým vysokým obsahem cukrů. Někdy se dokonce předem loupaly a výsledný produkt pak získal velmi jemnou chuť i vůni.
Karlovarská švestka
Usušený velký plod s jádrem nahrazeným menší vypeckovanou švestkou se nazýval karlovarská švestka.

Římská švestka
Nahradil-li pecku vlašský ořech, jednalo se o tzv. švestku římskou. Sušené švestky jsou určitě zdravějším pamlskem než bonbóny z cukru s přídavkem barviv a syntetických ochucovadel, i když se jedná o látky relativně neškodné.
Pozor na sušené meruňky
V obchodech se v tomto období nabízejí i sušené meruňky, jejichž plody se předem oloupou a zbaví pecek. Při průmyslovém zpracování se pak upravují oxidem siřičitým, čímž zůstane zachována jejich atraktivní oranžová barva.

Takové plody ale nemusí vyhovovat všem lidem, při konzumaci většího množství se mohou dostavit bolesti hlavy. Proto musí být na jejich obalech uvedeno, že se sušené meruňky mají před požitím opláchnout v pitné vodě.
Neznáte sušenou vinnou révu?
Nejčastěji se spotřebitelé v tomto sortimentu setkávají se sušenými plody vinné révy – s rozinkami. Na trh přicházejí světle žluté rozinky velké, tzv. sultánky, které mají průměr až dva centimetry, černohnědé rozinky malé, tzv. korintky.
Zákazníci občas váhají nad plody, u nichž v usušené dužnině zkrystalizoval cukr. Mohou být klidní, nejde o vadu jakosti.

Největší nepřítel – vlhkost
Při nedokonalém usušení či uložení ve vlhkém prostředí se mohou na plodech objevit plísně, někdy dokonce ovoce nakvasí. Takové potraviny jsou nepoživatelné, a to i po tepelném zpracování, a musí být zlikvidovány.
Jinak znehodnocené plody
Někdy se lze setkat také s plody připálenými, které mají karamelově nahořklou chuť, nebo páchnoucími po oxidu siřičitém. Jedná se o sice poživatelnou, ale méněhodnotnou potravinu.

Co prověřují inspektoři?
Při kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce kontroloři sledují obsah zbytků přípravků určených pro likvidaci skladištních škůdců. K překročení povoleného limitu však dochází pouze výjimečně.
Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce www.szpi.cz. Náhledová fotografie: Getty Images