Chcete, aby vám vydrželo křupavé pečivo po několik dní? Zapomeňte na pytlíky a ledničku. Naučte se ho správně skladovat

Už máte dost gumového pečiva a tvrdého chleba, o který si během pár dní málem rozříznete patro? Snažíte se čerstvé pečivo sníst co nejdříve, ale ne vždycky se vám to podaří? Nevadí. Zjistěte, jak ho nejlépe skladovat, abyste si na něm pochutnali nejen v den, kdy jste si ho koupili, ale během celého týdne.

1) Keramické nádoby nebo chlebník

Investice do keramických nádob nebo chlebníku se vám rozhodně vyplatí. Jedná se totiž o nejlepší způsob, kterým můžete uchovávat pečivo či chléb. Zásobníky přirozeným způsobem regulují vlhkost vzduchu, díky čemuž pečivo nezvlhne ani nevyschne a dokáže zůstat čerstvé až týden. Abyste předešli případné plísni, pravidelně jednou za týden odstraňte všechny nahromaděné drobky a odlomené kousky pečiva a nádoby preventivně vytřete octovou vodou, která působí jako dezinfekce.

2) Uchování bez nádoby

Jak si poradit, pokud chcete se správným uchováváním pečiva a chleba začít už dnes, ale ještě nemáte vhodný zásobník ani chlebník? V takovém případě vám skvěle poslouží obyčejná utěrka. Ta dokáže regulovat vlhkost podobně jako keramická nádoba. Důležité je, abyste zakoupené pečivo i chléb vyndali z papírových nebo igelitových sáčků, ve kterých jste si je přinesli z obchodu. Poté už je jen stačí zabalit do čisté utěrky. Rozříznutý chléb doporučujeme stavět na seříznutou plochu, jelikož touto stranou nejrychleji ztrácí vlhkost a tedy rychleji vysychá.

Foto od Pixabay

Jak pečivu a chlebu navrátit vláčnost?

Nepodařilo se vám pečivo správně uchovat a teď máte doma zásobu okoralých housek a suchého chleba? I v takové situaci máme řešení. K oživení pečiva a chleba můžete použít parní hrnec nebo troubu.

Místo parního hrnce vám ale dobře poslouží i klasický hrnec a pařáček. Do hrnce nalijte asi půl centimetru vody, pečivo položte na pařáček a nechte ho v parní lázni na malém ohni asi 10-15 minut.

Druhou možností je rozpékání v troubě. To vám mimo jiné zaručí extra křupavou kůrku. Starý chléb stačí zabalit do vlhké utěrky, položit na rošť a péct cca 15-20 minut na teplotu 150 °C. Oschlé housky a rohlíky navlhčete a dejte na plech vyložený pečícím papírem. Rozpékejte je 5-10 minut při teplotě 120-180 °C.

Zdroj: Kolektiv autorů. Konec plýtvání jídlem. 1. vydání. Brno: KAZDA, 2020. 288 s. ISBN: 978-80-7670-001-7, Náhledový obrázek: Gettyimages