Nejlepší způsoby, jak skladovat rajčata: Ve vinném sklípku vzhůru nohama či při polní teplotě


Období, kdy jsou rajčata v našich zahrádkách velká, šťavnatá, zralá, krásně voní a ještě lépe chutnají, není dlouhé. Samozřejmě závisí na odrůdě a místu pěstování. Zda si tuto chutnou zeleninu pěstujete sami, nebo úrodu „sbíráte“ na trhu, důležité je vědět, jak rajčata správně uskladnit, když je přinesete domů. Díky tomu ušetříte čas i peníze. Bohužel mnozí opakujeme stále stejnou chybu.

Při pokojové teplotě snadno přezrají

I vy máte rajčata uložena v chladničce? Farmáři tvrdí, že rajčata bychom měli skladováním ochladit, ale určitě ne vychladit. Teplota, při níž plody nadále dozrávají a lehce i přezrají (pokud již jsou zralé), se nazývá „polní teplo“. Je mírně vyšší než běžná pokojová teplota, takže, aby nám zralá rajčata rychle nepřezrála, musíme je ochladit v prostoru, kde je teplota nižší. Ideálním místem je sklep na kořenovou zeleninu nebo vinný sklep, v němž se pohybuje teplota vzduchu mezi 12 až 20 °C. Funguje také chladná technická místnost, komora, veranda.

Náš tip: Zralým rajčatům při skladování neprospěje ani slunce. Sluneční paprsky rajčata zahřejí a výsledkem bude přezrání. Dopřejte jim stín nebo tmu.

Do chladničky nepatří

Přestože je potřeba rajčata zchladit, pokud chceme zastavit proces zrání, umístění v chladničce není správné řešení. Co se stane, pokud dáme zralé, šťavnaté plody do ledničky? Zastavíme aktivitu enzymů, čímž narušíme jejich chuť, texturu a dokonce i barvu. Pokud takto skladujeme nezralá rajčata, nikdy nebudou mít typickou lahodnou chuť a obvykle ani pevnou dužinu.

Před použitím je nechte „nastartovat“

Pokud přesto skladujete rajčata v lednici nebo na místě s teplotou nižší než 12 °C, pár hodin před použitím je nechte odstát při pokojové teplotě. Teprve potom je začněte zpracovávat. Toto mírné zahřátí znovu nastartuje enzymovou aktivitu a budou chutnější, voňavější, svěžejší.

Rajčata vždy ukládejte vzhůru „nohama“

Další chyba, kterou mnozí děláme při skladování rajčat, je jejich nesprávná poloha. Často je uložíme tak, jak rostou na stonku, tedy pevnější částí (která je blíže k stonku) nahoru. Jenže tato část je nejen pevnější, ale i těžší, a tak se jemnější spodek plodu snadněji poškodí či praskne a pokračování již znáte.

Když obrátíme rajče vzhůru „nohama“, položíme ho na pevná „ramena“, slabší spodní část bude ušetřena námahy a plody déle vydrží. Pokud se i pevná část mírně pomačká, nehrozí takové poškození, jako při skladování v opačné poloze.

Zdroj: www.urobsisam.sk. Náhledová fotografie: Gettyimages