Nemyslete jen na lásku aneb Fungující strategie pro udržení milostného a partnerského vztahu

Nahlédněte s námi do „kuchyně“ šťastných a spokojených partnerských párů a nasajte něco z jejich strategie lásky a harmonického soužití. Nic se neudělá samo, udržet si funkční milostný či partnerský vztah je více či méně velká dřina.

1. Nemyslete jen na lásku

Když se zamilujete, snažte se neztratit hlavu ani srdce. sami můžete do určité míry odhadnout, jestli on nebo ona bude vaším vhodným životním partnerem. Následující rady by vám měly pomoci vytvořit úspěšný vztah:

 • Pozorně naslouchejte

Sledujte, jak váš potenciální partner komunikuje. Věnujte pozornost tomu, jak zvládá obtížné situace a negativní emoce. Cítíte se s ním příjemně, nebo máte opačný pocit?

Foto od Getty Images
 • Hledejte skutečnou intimitu

Zde nemluvíme o sexu, ale o důvěrnosti, která vychází ze schopnosti společně sdílet životní prožitky – ty dobré i ty špatné. Není vám zatěžko trávit s partnerem čas, když je nemocný nebo se necítí dobře? Dokážete spolu diskutovat o problémech a společně je řešit?

 • Sledujte partnerovy rodiče

Jestli chcete vědět, jak se váš partner asi bude chovat v manželství, pozorujte, jak se k sobě chovají členové jeho rodiny, zvláště rodiče. Co se o rodinných vztazích naučíme jako děti, často napodobujeme v dospělosti.

 • Dohodněte se na kompromisu

Pokud stále jen ustupujete, koledujete si o malér. Schopnost dělat kompromisy je důležitou podmínkou dobrého vztahu.

 • Buďte obezřetní

Sklon k závislostem, jako je třeba alkoholismus, nemusí být vždy dědičný, ale poměrně často je. V partnerově rodině rovněž pátrejte po sklonu k depresi nebo nadměrné úzkosti.

2. Udržujte si zamilovanost

Několik rad, jak svému partnerovi ukázat, že o něj stojíte:

Foto od Getty Images
 • Připravujte překvapení

Nemyslete si, že máte partnera jistého navěky. Čas od času přijďte domů dřív a uvařte nějakou specialitu nebo zarezervujte stůl ve vaší oblíbené restauraci. Můžete dokonce připravit malý výlet či prodloužený víkend.

 • Pošlete něco zvláštního

K narozeninám a při výročí seznámení či sňatku pošlete partnerovi do práce květiny, víno nebo čokoládu. Můžete to ovšem učinit i jen tak, jako překvapení, bez ohledu na to, jestli něco oslavujete, nebo ne.

 • Udělejte masáž

Naučte se provádět partnerovi uklidňující masáž nohou či zad, která přijde vhod zvlášť na konci vyčerpávajícího dne.

Foto od Getty Images
 • Pošlete vzkaz

Využijte techniku. Pošlete partnerovi textovku nebo zanechte hlasovou zprávu třeba je s větičkou: „Myslím na tebe.“

3. Užívejte si společné rituály

Studie dokazují, že páry s podobným zázemím a názory mívají většinou spokojenější manželství. Společná účast na různých událostech, slavnostech a rituálech pomáhá utvářet pevné pouto.

4. Udělejte si čas sami pro sebe

Jedním z nejobtížnějších období partnerství či manželství je doba, kdy máte malé děti. Snažte se „ukrást“ nějaký čas jen pro vás dva.

 • Využijte dobu, kdy dítě spí

Kdo říká, že v době, kdy vaše dvouleté batole po obědě usne, musíte vždy prát prádlo nebo dělat nějaké domácí práce?

Foto od Getty Images
 • Nařiďte si budík

Vzbuďte se ve tři ráno, pomilujte se a spěte dál. 🙂

Zdroj: Reader´s Digest: Forbidden Advice (Dobře utajené rady). Náhledová fotografie: Getty Images