Orlí hnízdo: Z tohoto úchvatného výhledu se měl radovat jen Hitler

Pevnost Kehlsteinhaus naleznete v německé oblasti Berchtesgaden, kterou lidé navštěvují také pro proslulé termální prameny nebo solné doly. Kromě jednoho z nejhlubších a nejčistších jezer v Evropě se zde ale nachází i místo, které vystavěli pro samotného Führera.

Tajné tunely i štoly

Uzavřený a ve své době přísně střežený areál byl vytvořen soustavou propojených podzemních tunelů a spojovacích štol. Již od dvacátých let uplynulého století se zde jezdili rekreovat do chaty Wachenfeld nacisté. Proslýchá se, že zde Hitler sepisoval stránky pro svou knihu Mein Kampf. Chata ale rozhodně nebyla to hlavní, co poutalo pozornost.

Nacisté si tento kraj oblíbili

Když si nacisté překrásnou horskou oblast zabrali pro sebe, začali zde budovat rozsáhlý komplex bunkrů a podzemních úkrytů. Zde byl postaven také Berghof, jednu z budov Orlího hnízda. To nejdůležitější ale bylo mnohem výše.

Z vrcholku hory je úchvatný výhled do kraje. 
Fotka od EdwinRS z Pixabay.
Z vrcholku hory je úchvatný výhled do kraje.
Fotka od EdwinRS z Pixabay.

Tunely a poté výtahem

V nadmořské výšce 1834 metrů nad mořem se totiž vystavěla proslulá horní část Orlího hnízda, do kterého se dalo jet pomocí horské silnice s pěti tunely. Po zaparkování na vysekaném parkovišti vás čekal vstup do výtahu, který vás pohodlně odvezl až do hotelu.

Dárek pro Hitlera k jeho padesátinám

V roce 1937 daroval horní část Orlího hnízda Hitlerův osobní tajemník Martin Bormann jako dárek k vůdcovým padesátinám. Stavba přitom trvala pouze rok. Z místa je úchvatný výhled do kraje. I když se zde Hitler několikrát objevil, nepatřilo toto místo k jeho nejoblíbenějším. Proslýchá se, že se bál výšek, ale i toho, že by mohl zůstat uvězněn ve výtahu. Raději navštěvoval obec Obersalzberg.

Náklady na stavbu Orlího hnízda se vyšplhaly na 30 miliónů říškých marek, což by dnes představovalo sumu okolo 3 miliard korun.

Zdroj: www.kehlsteinhaus.de, Náhledová fotografie: Gettyimages