Úzkosti při probuzení: Odbourejte je správnou ranní rutinou

Pocit úzkosti vás trápí již s prvními paprsky slunce? Zřejmě trpíte ranní úzkostí. Jak se projevuje a co udělat pro to, aby co nejrychleji zmizela?

Takto se ranní úzkost projevuje

V ideálním světě se probouzíte svěží a plní elánu. Cítíte příliv energie, kterou jste načerpali z nočního spánku. Nebo se ráno probouzíte s vědomím, že dnešní den nemusí být jako na obláčku, ale že jej zvládnete. Pokud trpíte ranní úzkostí, start vašeho dne je úplně jiný. Ohromí vás strach a obavy. Americká asociace pro úzkosti a deprese uvádí, že když trpíte ranní úzkostí, cítíte se podráždění a nervózní. Cítíte se ohroženi. Bolí vás žaludek, hlava, rychle dýcháte a nepřiměřeně se potíte.

Příčiny a rizikové faktory

Doktor Alex Dimitru, odborník na psychiatrii a spánkovou medicínu v Menlo Park v Kalifornii uvádí, že „ráno je stresový hormon kortizol zvýšený a máte také více adrenalinu, zvýšenou srdeční frekvenci. To vás probudí.“ Dále však dodává: „U některých lidí s úzkostí se však tato fyziologická reakce stává psychologickou a příznaky jsou ráno mnohem horší než kdykoli jindy.“

Mezi rizikové faktory doktor zařazuje nedostatek spánku, příliš mnoho kofeinu nebo nedostatek vody v ranních hodinách. Vždy také doporučuje snídat, aby se vám příliš nesnížila hladina cukru v krvi. Nedostatek jídla může vést k vyvolání úzkostných stavů.

I pohled do zrcadla může být nesnesitelný, pokud trpíte ranní úzkostí. 
Fotka od Med Ahabchane z Pixabay.
I pohled do zrcadla může být nesnesitelný, pokud trpíte ranní úzkostí.
Fotka od Med Ahabchane z Pixabay.

Jak ranní úzkosti zvládnout

Jakmile se probudíte, dopřejte si několik krátkých minut, kdy se věnujete pouze meditaci. Pro léčbu ranní úzkosti existují také velmi účinné bylinné preparáty nebo čaje. Najděte si bylinky, které budou účinně bojovat se stresem, a dopřejte si je hned v ranních hodinách.

Abyste se ranním úzkostem vyhnuli úplně, doporučuje se ráno vždy začít sklenicí vlažné vody. Probouzejte se o deset minut dříve než nyní, a dopřejte si čas na ranní čaj a meditaci. Svůj telefon zkontrolujte až v práci nebo cestou do ní, dříve ne.

Zdroj: www.thehealthy.com. Náhledový obrázek: getty images