V únoru 1547, uprostřed probíhajícího konfliktu známého jako italské války, v němž proti sobě stála Francie a Španělsko, napsal bývalý španělský král a císař Svaté říše římské Karel V. šifrovaný dopis. Smrt anglického krále Jindřicha VIII., klíčového spojence Karla V., v lednu 1547 postavila španělského krále do zranitelné pozice. Karel proto poslal svému francouzskému velvyslanci Jeanu de Saint-Maurice depeši, v níž mu nařídil, aby mu podal zprávu o vojenských návrzích francouzského krále Františka I. Poněkud nejistý císař si však dával pozor na odposlechy, a tak své poselství vyjádřil šifrovaně.
Ve snaze odhalit korespondenci paranoidního panovníka prošla kryptografka Cecile Pierrotová z francouzského Národního ústavu pro výzkum v oblasti počítačových věd INRIA v prosinci 2021 desetistránkový dokument statistickou analýzou pomocí počítačového programovacího jazyka Python. První výsledky však naznačovaly, že software je pro šifru příliš krátký. Ve snaze urychlit proces Pierrot požádala o pomoc historika Camilla Desenclose, který jí ukázal další dopisy adresované de Saint-Maurisovi. Naštěstí jeden z těchto dokumentů obsahoval přibližný klíč ke kódu. Díky tomu mohli odborníci v červnu 2022 po mnoha měsících analýz konečně sestavit celou zprávu. „Byla to únavná a dlouhá práce, ale nastal zlom, když jsme najednou měli správnou hypotézu,“ řekl Desenclos.
Karel V. použil trik s roztroušením nesmyslných znaků po celém textu, které bylo třeba přehlédnout, aby bylo možné přečíst sdělení. Po rozluštění šifry badatelé zjistili, že císaře obzvláště znepokojovala fáma, že italský vojevůdce Pierre Strozzi, který byl ve službách Františka I., plánuje jeho zavraždění. Poté, co byl Saint-Mauris pověřen prošetřením situace, však následující měsíc poslal Karlovi zprávu, v níž vysvětloval, že tato fáma není pravdivá.
Další podrobnosti obsažené v zašifrovaném dopise prozrazují, že král chtěl udržet mír s Františkem I. alespoň do doby, než se mu podaří překonat luteránské povstání zvané Šmalkaldský spolek, které ohrožovalo jeho říši.
zdroj: topky.sk, phys.org, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/english Wiki