Úterní mrazivé ráno: Co se děje s naším tělem v zimě? Chlad jako pomocník při spalování kalorií a nejen to!

Ráno v Praze

V zimě jsme zranitelnějšími vůči virům a infekcím, ale kromě těchto zimních onemocnění může chladné počasí ovlivnit naše tělo mnoha překvapivými způsoby. Některé mohou být také prospěšné pro naše zdraví.

Může docházet k dehydrataci

Během zimních měsíců pociťujeme žízeň méně často než v létě a zapomínáme přijímat dostatek tekutin. V chladném počasí se méně potíme, a proto máme tendenci méně pít. Je důležité dbát na správné množství tekutin, které naše tělo denně potřebuje.

Naše tělo spaluje kalorie

Pravda je, že většina lidí v zimě přibírá na váze. Je ale pravdou, že chladné počasí přispívá ke snazšímu spalování kalorií. Když se naše těla přizpůsobují nízkým teplotám, produkujeme teplo a spalujeme další energii. Když se třeseme, abychom se přizpůsobili chladu, naše tělo spaluje více kalorií, aby si vytvořilo teplo. Tělo využívá tzv. svalovou třesovou termogenezi, což je přímá reakce na chlad. Tento stav postupně přechází ve spontánní třes o frekvenci 10–20 stahů za sekundu, při kterém svaly nevykonávají žádnou práci, ale pouze generují teplo. To spotřebovává energii a tak i pálí kalorie.

Může dojít ke zvýšení hladiny cukru v krvi

V zimě se uvolňují stresové hormony, které zvyšují hladinu cukru v krvi. Nejen z důvodu chladného počasí máme v zimním období mnohem menší výdej energie, než je tomu v letním období. Výdej energie a jiný pohyb hladinu cukru v krvi zpravidla snižuje. Proto je fyzická aktivita – a to ať už doma nebo ve formě krátké procházky, v tomto období opravdu prospěšná našemu zdraví.

Mohou nás bolet zuby

Pokud máme citlivé zuby, mrazivý vzduch může zasáhnout nervy hluboko uvnitř zubu a způsobit jejich zranění. Lékaři proto doporučují venku dýchat nosem, čímž se vzduch mírně předehřeje.

Bolest zubů se řadí k vůbec nejsilnějším, které člověk pociťuje.
Fotka od cookie_studio z freepik.com

Naše pleť více vysychá

V zimě je naše pokožka náchylnější k poškození. Během chladných měsíců ve vzduchu klesá vlhkost a pokožka tak začíná vysychat. V důsledku toho je tedy náchylnější k tvorbě vrásek nebo jiným poškozením ve formě popraskané nebo loupající se kůže. Abyste tomuto předešli, je vhodné do své denní rutiny zařadit i hydratační krémy, popřípadě séra, která vaší pleti dodají potřebnou výživu.

Lepší spánek

Venkovní teplota padá přes noc pod nulu a v našich bytech a domech se tím snižuje i vnitřní teplota. Pro mnohé je to nepříjemný fakt, který řeší umělým zvýšením teploty pomocí topení. To není ale uplně ideální řešení. Nižší teploty přispívají k uklidnění našeho organismu a zároveň nás navádí do tzv. spánkového módu. Vysoké teploty tento proces naopak zpomalují a mohou vést k nekvalitnímu spánku. Tomu se dá, ale velmi jednoduše zabránit snížením teploty na radiátorech. Pamatujte, teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 15–19 °C.

Zdroj: brightside.me, Náhledový obrázek: Denis Poltoradnev z Pexels