„Potřebujeme, aby se ženy ujaly vedení při vytváření soucitnější společnosti“ píše Dalajláma

V exilu žijící duchovní vůdce Tibetu – 14. dalajláma Tändzin Gjamccho – si respekt a úctu vydobyl zejména snahou o nenásilné řešení problémů světa a své domoviny. Autorita a neobyčejné charisma vytvářejí z dalajlamy těžko uchopitelný fenomén. Vůdce bez země, politik a filozof svými myšlenkami přitahuje nejrůznější publikum. Vybíráme z jeho posledních příspěvků na Twitteru. Ano, Jeho Svátost píše na Twitter!

Ne ONI, ale MY

Často říkám, že bychom měli pojem „oni“ eliminovat. „My“ by mělo stačit; celý svět je součástí „nás“. To není nějaký staromódní způsob myšlení nebo altruistické zapomínání na vaše vlastní zájmy. Chci štěstí, a abych toho dosáhl, potřebuji vás.

Soucit a inteligence

Proč potřebujeme soucit? Zkušenost nám říká, že přináší vnitřní sílu. Je to prospěšné i pro ostatní, a když nám chybí, čelíme mnoha zbytečným problémům. Abychom tomu porozuměli, musíme vyvinout holistický způsob vidění širšího obrazu, což znamená, že musíme použít naši inteligenci.

O emocích, vzdělání a výchově

Musíme se naučit zvládat své emoce a dosáhnout vnitřního míru. Naše vzdělávání by mělo zahrnovat porozumění tomu, jak dosáhnout duševního klidu. Výchova by nás měla naučit, jak správně žít, jak vyvažovat naše přání fyzického pohodlí a duševního pohodlí.

Já, lidská bytost

Když se setkávám s lidmi, přemýšlím o sobě jako o jiné lidské bytosti, nemyslím na to, že jsem buddhista, Tibeťan nebo Dalajláma, jen lidská bytost – je pro mě snazší se tak spřátelit. A zjistil jsem, že úsměv je skutečným vyjádřením přátelství.

O matce

Pro většinu z nás je naše matka naší první učitelkou. V mém případě to byla moje matka, kdo mi poprvé odhalil sílu soucitu. Vzhledem k tomu, že jsou obzvláště kvalifikované v péči o soucit a lidské hodnoty, potřebujeme, aby se ženy ujaly vedení při vytváření soucitnější společnosti.

Zdroj: https://twitter.com/DalaiLama, Náhledová fotografie: Christopher Michel z Flickr