Skrývá se na okraji naší sluneční soustavy cizí planeta?

Před několika lety vyvolala možnost, že v naší sluneční soustavě existuje neobjevená planeta – takzvaná „Planeta X“ nebo „Planeta devět“ – mnoho intrik, debat a spekulací.

Někteří astronomové strávili roky pokusy najít přímé důkazy o tomto záhadném světě, ale do dnešního dne nebylo nikdy nalezeno nic přesvědčivého a tato myšlenka je nyní považována za většinou zdiskreditovanou.

To však neznamená, že tam venku není žádná neobjevená planeta.

Vědci nyní věří, že existuje asi 7% šance, že nevyzpytatelná planeta ze vzdálené části galaxie (ta, která cestovala mezihvězdným prostorem nevázaná na žádnou hvězdu) mohla být zachycena gravitací Slunce a nyní by mohla být umístěna někde v Oortově oblaku – obrovském poli ledových objektů nacházejících se stovky miliard kilometrů od Země.

Pokud je to pravda, pak by pro nás bylo velmi obtížné o tom skutečně vědět, vzhledem k obrovské velikosti této oblasti vesmíru a nedostatku zjevných gravitačních účinků na jiné planety.

Ve skutečnosti toho o tom, co je tam venku, nevíme vůbec nic moc – Oortův oblak by mohl být domovem všech druhů neobjevených planetárních těles, která jen čekají na to, až budou nalezena.

Zdroj: Live Science, Titulní obrázek: Pixabay.com/qimono