Spánek a děti: Jak vyzrát na nespavost vašeho dítěte?

Předškoláci potřebují každý den asi 11 až 12 hodin spánku, které mohou zahrnovat i spaní po obědě. Nejdůležitější je pomáhat dětem rozvíjet dobré a pravidelné návyky před spaním.

Návyky před spaním

  1. dbejte na to, aby dítě chodilo spát každý den ve stejnou dobu
  2. vždy dítě upozorněte půl hodiny před spaním
  3. nechte své dítě, aby si vybralo pyžamo a které plyšové zvíře si vezme do postele
  4. uložte své dítě do postele pro pocit bezpečí
  5. přečtěte mu pohádku

Nastavte pravidla

fotka od pch.vector z freepik.com

Děti předškolního věku bývají velmi aktivní. Běhají, hrají si a zkoumají své okolí. Takže je dobrý nápad dát jim příležitost zpomalit. I když vaše dítě nemůže usnout, vymezte mu po obědě čas na odpočinek. Nejlepší způsob, jak zavést odpočinek po obědě, je nastavit každodenní pravidla pro vaše dítě, stejně jako večer před spaním. Váš předškolák, který nechce přijít o žádnou akci, nemusí usnout, ale je důležité dodržovat odpočinek pravidelně. Vysvětlete dítěti, že je čas si odpočinout a že chcete, aby si lehlo do postele. A také, že je v pořádku, když si bude potichu hrát, pokud nemůže usnout.

Jak dlouho by měl spánek trvat? 

V případě, že dítě po obědě usne, trvá většinou spánek dvě hodiny. Pokud si bude v klidu hrát, stačí hodina. 

Problémy se spánkem

Děti v předškolním věku mohou mít noční můry a mohou mít problémy usnout. Proto vytvořte „noční pomocnou sadu.“ Sada může obsahovat baterku a dětské knihy. Vysvětlete dítěti, že pokud nebude moci usnout, může si prohlížet svoji knihu. Oblíbené předměty, jako jsou plyšová zvířátka a polštářky, také mohou dětem pomoci cítit se v bezpečí.

Nečekejte u dětí, dokud neusnou

Někteří rodiče mají ve zvyku čekat u svých dětí, dokud neusnou. I když to může dočasně stačit, z dlouhodobého hlediska to nepomůže spánkovým vzorům. Je důležité poskytnout pohodlí a jistotu, ale děti se musí naučit, jak usnout samostatně. Zavedení pravidla, kdy musíte být u toho, aby vaše dítě mohlo spát, není dobré. A bude vůči vašemu dítěti nespravedlivé, pokud začnete odcházet dříve.

Ačkoli neexistuje zaručený způsob, jak zajistit dobré usínání, většina dětí má schopnost spát dobře. Klíčem je včasné vytvoření zdravých návyků před spaním.

Zdroj: kidshealth.org, Náhledový obrázek: od Daria Shevtsova z Pexels