Pozor na chyby: Jak se starat o nového domácího mazlíčka, aby si rychle zvykl?

Nový zvířecí mazlíček často potřebuje prostor, aby se přizpůsobil svému prostředí. Poradíme, jak novému členu domácnosti i vám celou situaci usnadnit.   

Poskytněte malé a klidné místo pro aklimatizaci

Může to být náhradní ložnice, nebo třeba koupelna s přístupem k dennímu světlu. Zde bude mít zvíře nepřetržitý přístup ke krmivu i pití. Tak se nový pejsek nebo kočička lépe uklidní a zjistí, že na ně není vyvíjen tlak. Tento postup se doporučuje u bázlivých mazlíčků, kteří jsou například z útulku.

Nabídněte útulné místo, kde se může schovat

Pokud není mazlíček dosud příliš zvyklý na lidi, dopřejte mu místo v domácnosti, kde bude jeho úkryt. Toto místo budou respektovat všichni členové domácnosti, včetně dětí. Kočkám můžete vyrobit kočičí strom nebo soustavu polic a pelíšky, kde se mohou vyšplhat. Pejsek zase ocení klidný kout s pelíškem. Na tomto místě zvířeti ponechte klid, nenavštěvujte je zde. Počkejte, až přijde samo.

Pokud mělo zvíře pohnutý osud, nespěchejte na něj. 
Fotka od Daga_Roszkowska z Pixabay.
Pokud mělo zvíře pohnutý osud, nespěchejte na něj.
Fotka od Daga_Roszkowska z Pixabay.

Sledujte, zda dostatečně přijímá potravu

Během prvních několika týdnů je důležité sledovat, zda mazlíček dostatečně jí. Nejíst déle než dva dny může být pro zvíře nebezpečné. Ideálně si od původního majitele zajistěte krmivo, na které je mazlíček zvyklý.

Postupně zvíře navykejte na kontakt

Pokud se vaše nové zvíře ještě bojí, po několika dnech mu nabízejte konzervy a přitom zůstávejte v místnosti, kde se pohybuje. Pomalu se začne tvořit pouto. Krmivo můžete trochu zahřát, aby více vonělo. Postupně se přibližujte, aby se nový člen rodiny naučil, že jste pro něj bezpeční.

Výše uvedené tipy zaberou v rámci několika týdnů. Pokud nebylo zvíře zvyklé na kontakt s lidmi, nebo bylo dokonce týrané, dopřejte mu větší časový prostor. Nikdy zvíře netrestejte, nevíte, čím si již muselo projít.

Zdroj: anticruelty.org. Náhledová fotografie: Getty Images