Sezóna klíšťat: Po jak dlouhé době od přisátí dochází k přenosu nemoci?

Víme to – nikdo na ně nechce myslet. Nejraději bychom je vytěsnili z tohoto světa. Ale jsou zde. Jak dlouhou dobu potřebují k tomu, aby nás nakazili nebezpečnou nemocí? Mohou dokonce přenášet více nemocí najednou?

Klíšťata nepatří mezi hmyz

Jste překvapení? Opravdu je to tak. Ve skutečnosti patří do třídy pavoukovců, podkmenu klepítkatců. Mají tedy mnohem více společného s pavouky, než například s mouchami a komáry. Pavoukům jsou podobné i počtem noh – dohromady jich mají osm. Navíc, podobně jako pavouci, nelétají. Vyčkávají na místě, až k nim potrava sama přijde.

Pouze některé druhy přenáší nemoci

Některé druhy klíšťat jsou naprosto bezbranné. Zatímco některé druhy šíří lymskou boreliózu, jiné druhy vám vůbec neublíží.

Klíště zůstává na místě několik dnů

Tento známý fakt se liší například od kousnutí komárem, který potřebuje pouze několik vteřin. Klíště si nejdříve najde dobré místo pro přisátí. Někdy to trvá až dvě hodiny, než toto místo najde. Proto se doporučuje se často prohlížet, nebo se po příchodu z lesa či louky převléci. Některá klíšťata jsou velmi malá a zpozorujete je dokonce až po několika dnech, kdy nabobtnají až do dvojnásobku svého objemu.

K přenosu nemoci nedochází hned

Obecně se má za to, že k přenosu lymské boreliózy je zapotřebí více než 24 hodin. Pokud tedy klíště máte přisáté déle než jeden den, měli byste jej odeslat na nezávislý rozbor (lze to i poštou). A po třech týdnech, kdy se například borelióza již začíná projevovat, byste si měli zajít na krevní odběry.

Po návratu z louky se raději prohlédněte a převlečte. 
Fotka od Jill Wellington z Pixabay.
Po návratu z louky se raději prohlédněte a převlečte.
Fotka od Jill Wellington z Pixabay.

Mohou šířit více nemocí najednou

Klíšťata mohou přenášet patogeny, které převzaly z krve jiných savců. Může tak dojít i k situaci, kdy jedno klíště přenáší boreliózu, anaplazmózu i babeziózu najednou. Zda je klíště nakažené vám ukáže nezávislý rozbor.

Zdroj: www.health.com. Náhledová fotografie: getty images