Již dva roky, od 1. července 2018 platí zákaz používání rtuti zubního amalgámu pro těhotné a kojící ženy a děti do 15 let. Důvod? Bezpečnost rtuťových zubních výplní stále vyvolává mnoho otázek, na které nejsou dostatečně uspokojující odpovědi. Bezpečnost zubního amalgámu je kontroverzní. Již dlouho panuje podezření, že představují určitá zdravotní rizika. Je to pravda?
Co jsou rtuťové zubní plomby?
Zubní amalgámy se používají jako výplň zkažených zubů již 150 let. Jde o tekutou rtuť, která za studena reaguje s kovovým práškem, který umožňuje její tvárnost. Rtuť je toxický kov, který mu dodává antibakteriální vlastnosti a umožňuje tak bojovat proti opakovanému výskytu kazů. Kritizovaný je za to, že může být zodpovědný za mnoho zdravotních problémů, včetně zánětů sliznic, únavy, bolesti kloubů a duševních poruch.
Jaká jsou zdravotní rizika?
Kvůli neustálému žvýkání se plomby opotřebují a kyselost přítomná ve slinách a v některých potravinách nebo fenomén oxidace, by rtuť mohla difundovat do celkového oběhu a přistát ve sliznici a v určitých orgánech, zejména v mozku, štítné žláze nebo ledvinách. Na toto riziko již dlouho poukazují četné studie, aniž by byla příčina vědecky prokázána.
V roce 2015 zveřejnila Národní agentura pro bezpečnost léčivých přípravků a zdravotnických výrobků (ANSM) zprávu, že nedostatek objektivních údajů a absence přesvědčivých argumentů neumožnil rozhodnout o možné škodlivé roli zubních amalgámů na zdraví ani o výhodách jejich odstranění. Opatření přijatá Evropským parlamentem proto spadají čistě pod prevenci potíží u rizikových skupin pacientů.
Významný dopad na životní prostředí
Možná neexistuje shoda ohledně nebezpečí na zdraví, ale dopad na životní prostředí je prokázán. Používání rtuti v zubních výplních je v Unii velmi důležité a představuje významný zdroj znečištění. Z tohoto důvodu jsou dnes rtuťové výplně stále méně používány a zubaři preferují kompozity nebo keramiku.
Zdroj: www.santeplusmag.com Náhledový obrázek: getty images