Využili jste při vaření jen vaječné žloutky? Máme pro vás 8 tipů, jak zužitkovat i zbylý bílek

Zbyl vám z vaření či pečení vaječný bílek? Možná se to nezdá, ale s vaječným bílkem je to vlastně velmi jednoduché. Pokud ho nemůžete zpracovat hned, stačí ho zamrazit. Takto vám vydrží až jeden rok. Co ale dělat, když ho v mrazáku uchovávat nechcete nebo nemůžete, ale zároveň byste ho rádi zpracovali? Zkuste některý z našich následujících tipů.

1. Přírodní lepidlo

Vyschla vám tuba s lepidlem nebo zaručené lepidlo nelepí tak, jak má? Bílek ho bez problému nahradí. Nejlépe funguje na papír nebo sklo. Jednoduše potřete požadovanou plochu a přilepte. Jakmile bílek uschne, stává se voděodolným a nezanechá žádné skvrny.

2. Na taštičky a koláče

Funkci přírodního lepidla zastane bílek i při pečení. S jeho pomocí budou lépe držet vázané koláče i plněné taštičky. Už se vám nestane, že by se neposlušně rozevíraly.

3. Do slaného pečiva

Upřednostňujete domácí pečivo před kupovaným? Obohaťte připravované těsto na chléb nebo housky o vaječný bílek. Díky němu zajistíte pečivu jak kyprost, tak stabilní konzistenci.

4. Pleťová maska

Chcete zužitkovat zbytky a ušetřit? A zkoušeli jste nahradit některé kupované přípravky těmi doma vyrobenými? Začít můžete třeba s pleťovou maskou. Postačí vám k tomu lehce našlehaný bílek s trochou mléka a okurkové šťávy a pečující maska, která oživí vaši pleť, je na světě. Vzniklou hmotu naneste na obličej a po zaschnutí důkladně smyjte teplou vodou.

5. Tužidlo na vlasy

Chystáte se ven a došlo vám tužidlo? Jestli na vás v lednici čeká nespotřebovaný bílek, řešení je jednoduché. Přidejte do něj lžičku moučkového cukru a směs pomocí šlehače vyšlehejte do tuha. Vzniklý sníh vetřete do vlasů stejně jako běžné tužidlo.

Foto do Pixabay

6. Oživení koženého nábytku

Pořídili jste si kožený nábytek a hledáte tipy na jeho údržbu? Možná byste neřekli, že i v tomto případě vám pomůže vaječný bílek. Nejen že dokáže kůži oživit, ale také ji zvládne zbavit čerstvým mastných skvrn. Našlehaný bílek jednoduše vetřete do koženého potahu a potom vyleštěte suchým hadrem.

7. Do ovesné kaše

Představuje pro vás ovesná kaše základ dne? Přimíchejte do ní bílkový sníh a získejte tak potřebné bílkoviny.

8. Do proteinového nápoje

Jestli jste sportovec, snažíte se o nabrání svalové hmoty nebo vyhledáváte nízkosacharidovou (low carb) stravu, nejspíš do jídelníčku zařazujete i proteinové nápoje. I do nich můžete přidat zbylý bílek. Rozmixujte ho společně se zralým banánem a mlékem a svačina je hotová.

Zdroj: Kolektiv autorů. Konec plýtvání jídlem. 1. vydání. Brno: KAZDA, 2020. 288 s. ISBN: 978-80-7670-001-7, Náhledový obrázek: Pexels