Spánek přináší plno zdravotních výhod a je velmi důležité si z něj udělat prioritu. Pokud se vám však vymyká z rukou a spíte víc, než byste měli, možná je v tom základní zdravotní problém.
Spánek má zásadní vliv jak naše fyzické, tak i psychické zdraví. Nejenže se po dobrém spánku cítíte druhý den svěží, ale také máte lepší paměť a schopnost učení, zvyšuje se vaše produktivita a v neposlední řadě podporuje váš imunitní systém.
Pokud se probouzíte pozdě, jen abyste dohonili spánek, nazývá se to regenerační spánek. Když to ale děláte běžně a spíte více než osm nebo devět hodin denně, jedná se o přespání.
Co způsobuje nadměrné spaní?
Když spíte více než 9 hodin denně, možná vás to donutí přemýšlet nad tím, jestli za to nemohou nějaké léky, psychická nebo jiná nemoc. Pokud však tyto příznaky vyloučíte, může se jednat o poruchu spánku.
Když spíte víc, než byste měli, mohou vám vzniknout následující zdravotní potíže:
- cukrovka
- obezita
- kardiovaskulární onemocnění
- chronická bolest
- deprese nebo úzkost

Příznaky toho, že spíte příliš dlouho
Někteří lidé potřebují více spánku, než je obvyklé. Pokud se tito lidé snaží spát 7 – 9 hodin denně, může to pro jejich režim být škodlivé a vést k tzv. spánkovému dluhu. Jak poznáte, že vám delší spánek vyhovuje? Jednoduše tak, že se ráno probouzíte svěží a odpočatí. Pokud se však probouzíte rozlámaní a cítíte se špatně už po ránu, pak nejspíš provozujete škodlivý spánek.
Příznaky toho, že jste přespaní jsou v celku nečekané. Patří mezi ně únava během dne, včetně ospalosti, bolesti hlavy, pokles energie a změn nálady.
Proč je nadměrné spaní rizikové?
Stejně jako když zanedbáváte spánek a spíte málo, tak vás čekají zdravotní komplikace, platí to tak i v případě, že si hodně přispáváte. To může vést k těmto komplikacím:
- zvýšená únava a nízká energie
- snížení obranyschopnosti
- špatné zvládání stresu
- zvýšené riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a obezita
- zvýšené riziko úmrtí
Co dělat, pokud máte podezření, že spíte hodně?
V takovém případě byste se měli snažit vrátit do zdravého spánkového režimu, připravte se však na to, že to nemusí být lehké. Snažte se nevypínat budík, vstávejte každý den (včetně víkendů) ve stejnou dobu, využívejte přirozené světlo a nenechávejte zatažené závěsy či žaluzie. Pokud vám tyto základní návyky nepomohou, navštivte svého lékaře a konzultujte to s ním.
Zdroj: Everyday Health, Náhledový obrázek: Gettyimages