Nejvlhčí místo na planetě, zelený Grand Canyon a pobřežní útesy z Jurského parku: Objevte havajský ostrov Kauai

Tento smaragdový ostrov zvaný také Garden Island (Ostrov zahrad) je se svou hustou vegetací, bílými plážemi a tyrkysovým mořem nejsvěžejší a nejkrásnější z Havajských ostrovů.

Havajské ostrovy je souostroví 95 korálových a sopečných ostrovů a 118 skal a útesů v Tichém oceánu, na kterém se nachází 50. federální stát Spojených států amerických Havaj s hlavním městem Honolulu na ostrově Oahu. Nejznámější ostrovy jsou zejména Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lānai, Maui, Kahoolawe a Hawaii (též známý jako Big Island či Hawaii Island).

Centrem je vulkán

Čtvrtý největší ostrov souostroví Kauai vznikl sopečnou činností před pěti milióny lety. Středem tohoto ostrova je vyhaslá sopka Mount Waialeale ve výšce 1600 m. n. m.

Objevitel kapitán Cook

V malé vesničce Waimea stojí osamělá socha hledící na Tichý oceán – kapitán Jamese Cook, objevitel, který podnikl tři velké vědecké a objevitelské cesty. Jeho socha na Kauai označuje místo, kde 18. ledna 1778 vstoupil jako první Evropan na půdu Sandwichových ostrovů, které nyní známe pod jménem ostrovy Havajské. Pamětní deska na pobřeží zálivu Kealakekua na ostrově Havaj připomíná místo, kde byl Cook o rok později zabit při hádce o ukradený člun.

Nejvlhčí místo na světě

S průměrnými každoročními srážkami 1170 milimetrů je to nejvlhčí místo na světě. Díky tomu je Kauai fantasticky zelený a 70 procent jeho plochy zabírají plantáže, národní parky a volná příroda.

Mount Waialeale – hora známá jako nejvlhčí místo na planetě, ostrov Kauai, Havajské ostrovy. Fotka od Getty Images

Ničivá síla přírody

Kauai je ostrov ohromující krásy, což je ještě zesíleno tím, že jeho valná část zůstala nedotčena. V září 1992 se přes Havajské ostrovy přehnal cyklon Iniki, který větrem o rychlosti 282 km/h zničil za hodinu 10 000 domů a 70 hotelů. Pro turistický průmysl to byla velká pohroma, po které ihned nastoupila nová výstavba.

Pobřeží Nā Pali

„Nā Pali coast“ (pobřeží) symbolizuje zcela exotickou přírodní krásu Havajských ostrovů, které vám jednoduše řečeno vyrazí dech. V havajštině znamená „vysoké útesy“ a že měli již dávní Havajané pravdu, dokládá fakt, že se jedná o druhé nejvyšší útesy na světě. Prvenství mají útesy na nedalekém ostrově Molokai.

Pobřeží Na Pali Coast, ostrov Kauai, Havajské ostrovy

Deštěm vytesané vrcholky tvoří v časném ranním světle úžasnou geometrii, vodopády se valí skrz světlíky skrytých mořských jeskyní, želvy se hromadí na tajných plážích a delfíni vyskakují z nejhlubších tyrkysových vod celé Havaje.

Filmařský ráj

Filmaři útesy milují, a proto zde bylo natočena spousta filmů. Například Jurský park a Jurský svět, Avatar, Piráti z Karibiku, Dobyvatelé ztracené archy, Hook nebo kultovní King Kong z roku 1976.

Ani po vodě, ani po zemi

Vyhlídkové lety helikoptérou vám umožní kochat se malebnými vysokými, strmými, zelenými útesy a strmými vodopády, které padají do hlubokých údolí, které nejsou dostupné po zemi ani po vodě.

Grand kaňon Pacifiku

Waimea Canyon, ostrov Kauai, Havajské ostrovy. Fotka od Getty Images

„Waimea Canyonu se říká The Grand Canyon of the Pacific (tedy Grand Canyon Pacifiku) a svého většího „bratříčka“ z Arizony opravdu velmi silně připomíná. Kaňon je čtrnáct kilometrů dlouhý, jednu míli široký a hluboký je neuvěřitelných 900 metrů. Není tedy tak veliký jako Grand Canyon v Arizoně, ale na Havaji je to doslova geologický zázrak. Jak se na tak malém prostoru, jakým je ostrov Kauai, mohlo vytvořit něco tak obrovského jako Waimea Canyon, je opravdu s podivem,“ popisuje server Mahalo zaměřující se na Havajské ostrovy.

„Krásy Waimea Canyonu můžete obdivovat na mnoha vyhlídkách, které vám představí panoramatické výhledy na drsné skály a propastná údolí. Dolů do kaňonu můžete podniknout také několik treků. Počítejte však s tím, že se jedná o poměrně náročné výpravy,“ dodává web.

Zdroj: www.kauai.com, www.honolulumagazine.com, www.mahalo.cz. Náhledová fotografie: Getty Images