„Měla bych se více věnovat dětem, měl bych být úspěšnější.“ Přestaňte se konečně cítit vinni. 5 tipů, jak na to

Sebeobviňování má velký vliv na naše psychické i fyzické zdraví. Poradíme, jak se přestat neustále obviňovat. Vítejte ve svobodě!

Řekněte NE hře viny

Když se něco nepodaří, přirozeně hledáme někoho, kdo za to může. Často jsme tím viníkem právě my. Ale když se budeme obviňovat, nic nezměníme. Zkuste si to uvědomit a přestaňte hrát hru viny.

Jděte k podstatě věci

Proč se vlastně cítíte vinni? Vyvíjí na vás tlak okolí, nebo je to vaše „zásluha“? Nalezněte příčinu viny a snažte se vymyslet efektivní cestu, jak z toho ven.

Zapište si to

V pomoci s konečným zúčtováním s nepříjemnými pocity viny, které škodí vašemu zdraví i psychice vám může i obyčejný deník. Zapište si, kdy se takto cítíte. Zpětně si projděte jaké jsou důvody tohoto pocitu. Přijďte na kloub příčině vašich pocitů a získejte nad nimi kontrolu.

Vina ovlivňuje naše psychické i fyzické zdraví. 
Fotka od Gerd Altmann z Pixabay.
Vina ovlivňuje naše psychické i fyzické zdraví.
Fotka od Gerd Altmann z Pixabay.

Dopřejte si odpočinek

Dovolená nebude dnem volna, když se budete neustále obviňovat tím, co byste měli dělat produktivního. Když se tyto myšlenky začnou hlásit o vaši pozornost, pozorujte je a nalezněte odpověď. Připomeňte sami sobě proč potřebujete zvolnit a odpočinout si od stresu.

Zaměřte se na sebe

Zaměřit se na sebe není sobecké, jak se vám snažila namluvit společnost. Je to zdravé! Mnohdy se cítíme provinile za čas, po který se staráme o sebe a o svou radost. Péče o sebe je ale velmi důležitá. Vzpomeňte si na základní pravidlo s kyslíkovou maskou v letadle. Nejdříve musíte pomoci sobě, abyste byli schopni fungovat pro druhé.

Někdy se vina objevuje, když nesplníme své sliby. Měli jste v plánu vzít děti na procházku, ale místo toho jste zůstali déle v práci? Neobviňujte se a místo toho se dětem naplno věnujte následující den.

Zdroj: www.thehealthy.com. Náhledový obrázek: Gettyimages