Záhada polského Křivého lesa dosud nemá vysvětlení: Mohou za něj Hitlerovi vojáci, sníh, nebo lesníci?

Že by byl hlavní turistickou atrakcí les, to se jen tak nestává. Na severozápadním cípu Polska tomu tak ale opravdu je. Nikdo si zatím nedovedl vysvětlit, proč je zdejší tzv. Krzywy les tak zvláštní. Jaké jsou možné příčiny?

Na 400 ohnutých borovic do tvaru J

Když se ocitnete v blízkosti města Gryfino, máte to už jen kousek do místní vyhlášené atrakce. Krzywy las vás uvítá a budete žasnout. Na čtyři stovky sosen má totiž tvar, se kterým si nikdo neví rady. Všechny jsou totiž zakřivené jedním směrem. Křivý les tak přitahuje pozornost botaniků, historiků, vědců, ale také záhadologů. Zatím nikdo nepřinesl kloudné vysvětlení. Hypotéz je ale samozřejmě mnoho.

Že by za to mohli lesníci?

Jedna z teorií tvrdí, že ohnutý les mají na svědomí místní lesníci. Ti mohli stromy v počátku jejich života ohýbat záměrně, aby jej posléze mohli použít k tvorbě ohýbaného nábytku, nebo například pro stavbu dřevěných lodí. Jelikož se stromy sázely na začátku druhé světové války, mohli nakonec lesníci od svého záměru upustit, protože měli starost o holý život. Žádná svědectví o ohýbání stromů se ale nedochovala.

Hrůzné svědectví války

Další možné vysvětlení už tak příjemné není. Jelikož se les začal tvořit ve třicátých letech minulého století, může se jednat o děsivé svědectví válečné mašinérie. Německá vojska vpadla na polské území v roce 1939, časově se tedy nacházíme v době, kdy byly stromy velmi mladé. Mohli je natolik poničit vojenskou technikou, že už se z toho nikdy nevzpamatovaly. Ani tato hypotéza ale nebyla dosud potvrzena.

Podivný nános sněhu

I třetí teorie má kolem sebe mnoho otazníků. Les mohl být vysázen v době, která předcházela silné sněhové pokrývce. Pod tíhou těžkého sněhu se tak stromy mohly nenávratně poškodit a ohnout se tak, že se jejich tvar již nikdy nevrátil do vzpřímené polohy. Zde ale nesedí jedna věc – na 400 ohnutých sosen sice pozorujeme, ale v jejich okolí je spousta dalších stromů, které rostou naprosto normálně.

Jak je vidět, na vysvětlení této záhady si ještě budeme muset počkat. Která teorie se vám zdá nejpravděpodobnější?

Zdroj: https://gryfino.pl/. Náhledová fotografie: Gettyimages