Víte, které rostliny se nejvíce hodí do vaší ložnice?

Jakákoliv rostlinka je jedním ze způsobů, jak si přinést trochu přírody do vašeho domova. Nejen, že je to krásný designový doplněk do kteréhokoliv pokoje, ale existují i rostliny, které mají blahodárné účinky na vaše zdraví a dokonce i na váš spánek. Pojďme se podívat na 5 z nich, které by zaručeně neměly chybět ani u vás doma

1. Aloe vera

Tato zázračná rostlinka dokáže díky svým schopnostem vylepšit kvalitu ovzduší ve vašem pokoji. Během noci totiž produkuje kyslík. Velkou výhodou je, že si udržuje vlhkost ve svých listech, takže jí postačí jen občasné zalévání, a jen taková rada – má ráda sluníčko!

Aloe vera lze využít jako první pomoc při bodnutí hmyzem, při menším popálení nebo na odřeniny. Stačí pouze odlomit nebo odříznout rostlinku a potřít gelem postižené místo. 

Tím stále nekončíme, Aloe lze využít do různých krémů, přípravků na vlasy, na obličej, na rty, nebo klidně i na čistící prostředky apod. Jednoduše má spoustu využití a pokud jí doma ještě nemáte, děláte velkou chybu. 

Fotografie od Devon Rockola z Pexels

2. Jasmín

Už jste si někdy k jasmínu přičichli? To je totiž hned vedle půvabného vzhledu jeho největší chloubou. Právě vůně jasmínu dokáže navodit uvolňující náladu a vylepší kvalitu vašeho spánku. V Indii navíc tuto rostlinu nazývají královnou noci. 

Jasmín se velmi často využívá jako surovina na čaj, která napomáhá ke snížení cholesterolu a hladiny cukru v krvi. 

Stejně jako Aloe vera, nejlépe se jí bude dařit na slunném místě!

Fotografie od Adrienne Andersen z Pexels3. Levandule

Důvodem, proč je levandule ideální květinou do vaší ložnice je fakt, že je vědecky prokázáno, že snižuje srdeční frekvenci vašeho srdce a také reguluje hladinu stresu a krevní tlak. I přes její výraznou vůni je pro kvalitu vašeho spánku velmi prospěšná. 

Opět se ráda slunní a má žízeň o něco častěji, než předešlé dvě rostlinky. 

Levandule je vhodná do sirupů, do různých džemů, mýdel, olejíčků. Na cokoliv, co vás napadne.

Fotografie od CARLOS PÉREZ ADSUAR ANTÓN z Pexels

4. Tchýnin jazyk

Díky svým dlouhým a špičatým listům si původně rostlina zvaná Tenura vysloužila přezdívku „Tchýnin jazyk“. Tato rostlinka je výborným čističem vzduchu. Dokáže totiž odstranit všelijaké škodlivé chemikálie z ovzduší ve vašem pokoji. 

Tenura zvládne i stinná místa, ale ocení teplo. Na pěstování je nenáročná a vydrží vám spoustu let. 

Fotografie od Devon Rockola z Pexels

5. Toulcovka / Lopatkovec

Toulcovka je v čištění vzduchu velkým konkurentem Tenury. Co má ale navíc je schopnost zvýšit vlhkost v místnosti až o 5%, což napomáhá klidnému dýchání během spánku. 

Nepotřebuje tolik sluníčka a ideální pro ní je, když jí zalijete jednou za týden.  

Fotografie od Thgusstavo Santana z PexelsZdroj: elle.com/uk, Náhledová fotografie: Jean van der Meulen z Pexels