„Minimální trvanlivost do“ a „Spotřebujte do“ na obalech potravin, aneb jak správně porozumět, abychom ušetřili peníze a neplýtvali potravinami. Které tedy lze konzumovat po vypršení těchto dvou dat uvedených na obalu?
„Minimální trvanlivost do“
Pojem se objevuje na široké řadě chlazených, mražených, sušených (těstoviny, rýže), konzervovaných a jiných potravin (rostlinný olej, čokoláda atd.). Potraviny lze bezpečně konzumovat i po uvedeném datu „Minimální trvanlivost do“ a to za podmínky, že jsou respektovány pokyny pro skladování a že není poškozen obal; potraviny však mohou ztratit svoji původní chuť a texturu. Označuje to datum, do kterého si potravina uchová svoji deklarovanou kvalitu.
„Spotřebujte do“
Označuje datum, do kterého může být potravina konzumována bezpečně. Nekonzumujte žádné potraviny po uplynutí tohoto data. Objevuje na potravinách, které velmi rychle podléhají zkáze, jako např. čerstvé ryby, čerstvé mleté maso atd. Řiďte se pokyny pro skladování, jako např. „Uchovávejte v lednici“ nebo „Uchovávejte při teplotě 2-4 °C“; v opačném případě se potraviny rychleji zkazí a vy riskujete otravu jídlem.
10. Jogurt
Můžete ho sníst i několik dní po uplynutí optimální lhůty, bude mít jen méně živých mléčných fermentů. Nejezte ho však, pokud má podezřelou konzistenci, plísně na povrchu nebo je nádoba nafouklá. Lze ho použít k výrobě lehkého jogurtového dortu nebo čisticí jogurtové masky na obličej.
9. Čokoláda
Může být uchovávána až dva roky od data expirace. Bude mít ale méně intenzivní chuť a vůni. Pokud potravině přesto nedůvěřujete, můžete ji opět použít k přípravě sladkostí.
8. Mléko
Mléko s prodlouženou trvanlivostí lze pít i po uplynutí data spotřeby, pokud bylo správně skladováno a nezkyslo. Po otevření spotřebujte do 3-4 dnů a uchovávejte v chladničce. Případně jej můžete použít k přípravě omáček nebo dezertů.
Naproti tomu čerstvé mléko musí být konzumováno do data exspirace nebo nejpozději den po datu spotřeby – nejlépe převařené, bez hrudek a zápachu.
7. Těstoviny a rýže
Lze je konzumovat až jeden rok po uplynutí doby spotřeby, pokud jsou správně skladovány. Doba použitelnosti těchto produktů se obvykle pohybuje od 2 do 2,5 roku, ale ani déle to není problém.
8. Med
Med sám o sobě, pokud je správně vyzrálý a skladovaný, má neomezenou trvanlivost. Datum minimální trvanlivosti označuje, do kdy si med uchová své správné vlastnosti.
Konzumace medu po uplynutí doby použitelnosti nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Med lze skladovat velmi dlouho. Vysoké teploty a vystavení přímému světlu zrychlují stárnutí, ale nikdy se nestane škodlivým pro zdraví.
5. Konzervy
Loupaná rajčata, tuňák, sardinky, makrela, kukuřice, fazole, cizrna a mnoho dalších konzervovaných potravin lze také konzumovat několik měsíců po uplynutí doby použitelnosti. Plechovky však musí být stále neporušené a nesmí být vystaveny vysokým teplotám. Tyto výrobky jsou baleny ve sterilizovaném prostředí, takže je lze spotřebovat 3-4 měsíce po uplynutí doby použitelnosti.
4. Tvrdý sýr
Pokud u čerstvých sýrů musí být dodržena doba použitelnosti, u zralých a tvrdých sýrů je to mírně odlišné. Ty mohou být konzumovány i poté. Pokud by se na sýru objevila malá plíseň, stačí ji odstranit.
3. Vejce
Vejce jsou také součástí široké škály „procházejících“ potravin, které lze konzumovat po uplynutí doby použitelnosti. Provedené testy ukazují, že i po týdnu po uplynutí doby použitelnosti je jejich spotřeba stále bezpečná. Skladujte je v chladu a skořápky neporušte. Pokus čerstvosti: „ponořte vejce do vody a sledujte, jak se potápí, pokud se vznášejí, nejezte je.“
2. Káva
Také kávu můžete použít po expiraci, nejlépe do 6 měsíců. Sice ztratí své plné aroma, ale není zdraví škodlivá.
1. Mražené potraviny
Takto skladované potraviny můžete jíst ještě 3 až 4 měsíce po datu spotřeby. Aby se zabránilo rizikům, musí být skladovány správně a nepřetržitě v mrazáku.
Zdroj: https://moneymorningpaper.com/. Náhledová fotografie: Gettyimages