Obrazovky mohou výrazně narušit váš spánek. Jak tomu zabránit?

Po dobu co spíme a tělo relaxuje, náš mozek se naopak nabíjí, nabírá novou sílu, a regeneruje na další den. V současné době se ale do cesty staví tzv. modré světlo produkující obrazovky na tabletech, mobilech nebo počítačích, které náš mozek udržují v chodu a jeho funkci naopak povzbuzují. Často se tak stává, že se ráno po používání elektronických zařízení cítíme více unavení a bez energie, než kdybychom se světlu před spaním nevystavovali.

Jak modré světlo funguje?

Modré světlo nevyzařují pouze LED osvětlení, ale také většina jiných zdrojů světla jako jsou obyčejné žárovky, nebo jiná svítidla. To ovlivňuje lidské tělo tak, že v něm narušuje přirozené biologické hodiny zvané jako cirkadánní rytmus a vytváří tak dojem, že je stále den. Tělu je tedy přirozené fungovat tak, jako by bylo přirozené světlo – zastavuje produkci hormonu zvaný melatonin, a zabraňuje tak následnému navozování spánku.

V rámci tohoto tématu existuje studie, při které byly využity speciální brýle schopné modré světlo neutralizovat. Pozorování byla provedena ve dvou společnostech, ve kterých její pracovníci využívají obrazovky po celou dobu jejich práce. Podle náhodného výběru byly poté zaměstnancům přiděleny buď tyto speciální brýle, nebo nerozeznatelné placebo. 

Z výsledků bylo zjištěno, že účastníci kteří tyto brýle nosili, měli výrazně kvalitnější spánek, a lepší pracovní výkon. Produktivita jejich pracovníků se zvýšily o necelých 18%, spánek se zkvalitnil v průměru o 6% a hodnocení spokojenosti ze strany zákazníků dokonce o 9%. 

Fotografie od mikoto.raw z PexelsZde je několik tipů, jak modré světlo před spánkem snížit a spát lépe:

Pomoci může speciální lampička

Osvětlení se speciálním módem pro noční svícení je v současné době možné najít ve většině prodejen se svítidly. Tyto lampičky disponují speciální funkcí, která po zmáčknutí tlačítka přepíná bílé světlo do oranžově zabarveného světla, které je pro vaše oči příjemnější a zdravější.

Speciální funkce mobilu

Mezi jednu z funkcí kterou většina chytrých telefonů ovládá, je speciální mód zvaný “Night shift”. Pokud ale tuto funkci nemá váš mobil předinstalovanou, je možné si stáhnout speciální aplikaci. Tento režim tedy jednoduše zapnete v podvečerních hodinách. Nezdravé světlo vaší obrazovky se utlumí, a nebude tak narušovat přirozený cyklus spánku.

Odložte mobil

I když je utlumení modrého světla účinné, není však stoprocentní. To ale může být, pokud mobilní telefony nebo jiné zařízení odložíte dvě až tři hodiny před tím, než máte jít spát. Tento čas tak můžete využít jinak, a dokonce efektivněji!

Brýle s filtrem 

Pokud vám nezbývá jiná možnost a v podvečer musíte pracovat nebo studovat, je na místě používat právě brýle s filtrem modrého světla. Očím nejen uleví, ale nenaruší se vám režim a přirozený chod těla.

 Melationinové tablety

Jako poslední možnost pokud všechny ostatní způsoby nepomohou, je přímá konzumace melatoninových tablet těsně před spaním. Tyto tablety obsahují vysokou dávku “spacího” hormonu, který vám může se spánkem výrazně pomoci.

V současné době plné technologií je zabránění nepříteli v podobě modrého světla bezesporu náročné. Existují ale způsoby, které tento negativní dopad na vaše tělo minimalizují, a spánek tak zkvalitňují. Je ale důležité dbát na to, že když slunce zapadne, měli bychom svému tělu po celém dni dopřát relaxaci a odpočinek. Nejen že vám bude lépe fyzicky, vaše tělo se Vám následní den odmění v podobě energie a pozitivní nálady!

Zdroj: Medicaldaily.com, Náhledový obrázek: ready made z Pexels