Zimní období patřilo dříve zabijačkám. Tohle lidé jedli

Pomocí zabijačky se zajišťovalo maso pro celou rodinu.

Mrazivé počasí a vítr, který štípe do rukou. Co na tom? Zabijačka je tradice, pomocí které se zajistí maso pro celou rodinu na celý zbytek roku. Dáte si jitrnici, tlačenku, nebo snad jelito?

Na dvorku i mezi paneláky

Zabijačku dodnes můžete zažít zejména na vesnicích, bývaly však doby, kdy si ji dopřávali i lidé bydlící třeba na menším sídlišti. Stačil kotel horké vody postavený vedle domu, stůl na krájení masa a dostatek kuráže. Zejména pro ty, kdo museli v mrazivém počasí krájet maso a chystat výrobky.

Jako první ochutnáte maso z kotle

Naporcované prase se rozdělí na několik částí. Velké kusy masa přirozeně přijdou uschovat do mrazničky a budou následně použita třeba na přípravu řízků. Malé ořezy a maso u kosti putují do kotle. Maso se v něm vaří zhruba dvě hodiny, poté již můžete ochutnávat první kousky. Vařené maso s křenem si posolíte a ochutnáváte. Je libo zkusit i jazyk, rypáček, nebo třeba ledvinky?

Tlačenka drží tvar díky kůžím

Uvařené maso se obere od kostí a dále se zpracuje. Mezitím, co škvaříte sádlo, v mlýnku melete uvařené kůže. Nač? No přeci na tlačenku! Právě díky pomletým kůžím drží tlačenka hezky při sobě.

Pomocí zabijačky si rodina opatří dostatek masa na celý rok.
Fotka od Frank Zhang z Unsplash.

Jelita a jitrnice

Už se nemůžete dočkat, až si dáte jelítka? Výborně. Při zabijačce je pro jejich výrobu nutné ke kroupám přidat koření a především krev, díky které získají svou tmavou barvu. Jitrnice jsou naopak světlé. Vyrábějí se z mletého masa a vnitřností, ke kterým se přidají kroupy a koření.  

Zabijačka patří k tradicím, díky kterým si rodina zajistila maso na celý zbytek roku. Když jste navíc měli dobré vztahy se sousedy, každému jste kousek donesli na ochutnání. Na oplátku jste zase dostali výslužku příště vy.  

Zdroj: asocheca.org. Náhledový obrázek: ivabalk z Pixabay.