Vyhněte se základním chybám při užívání vaší pračky!

V dnešní době automatických praček, které se dají ovládat přes aplikace našeho chytrého telefonu, by se mohlo zdát, že praní nemůže být jednodušší. Ne všichni však máme doma nejmodernější typ pračky a bez správného vytřídění prádla a dávkování pracího prášku či máchadla se neobejde ani ta nejmodernější hospodyňka.

Víte, jak o své prádlo pečovat, aby vydrželo jako nové co nejdéle? Tušíte, jak používat prací prášek, gel, máchadlo či bělidlo? Je lepší používat prací kapsle a kdy je to naopak nevhodné? Všechny potřebné informace se dozvíte v následujícím článku!

Správná volba pracího prášku

Na našem trhu je dostupných hned několik druhů pracích prášků. Dnes už trochu opomíjené sypké prášky se dávkují přímo do přihrádky, zatímco prací gely a jiné tekuté přípravky se nadávkují do odměrky a vloží přímo do bubnu na vrch prádla. V poslední době jsou velmi oblíbené i prací kapsle, které v mnoha případech obsahují i aviváž. Tyto pak vkládáme rovněž do bubnu pračky pod prádlo. Dejte však pozor, některé prací kapsle se při příliš nízkých teplotách praní nemusí dobře rozpustit a zbytky mohou ulpívat na textiliích i po vyprání!

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, neměli byste pracím přípravkem šetřit. Pozor však dejte, abyste jej nepoužili ani příliš mnoho, pračka by mohla vypěnit!

Univerzální prášky se hodí především na bílé prádlo a na prádlo, u kterého si můžete být jistí, že nebude pouštět barvu. Na barevné prádlo je vhodnější používat přípravky s atributem color, jelikož neobsahují bělicí prostředky.

Je libo aviváž?

Koncentrovaná máchadla a aviváže slouží jako parfémy na prádlo a zároveň změkčují jeho texturu. Nicméně některé textilie byste od nich měli držet raději dál. Řeč je především o funkčním, sportovním oblečení, které je vyrobeno ze speciálních vláken, která by se použitím aviváže mohla poškodit a přestala by tak plnit svou funkci. Aviváž není příliš vhodná ani pro ručníky a osušky, může snižovat jejich savost.

Zašedlé prádlo? Žádný problém!

Než sáhnout po bělidle, je lepší zaměřit se na prevenci. Udržet bílé prádlo skutečně bílé může být někdy nadlidský výkon. Proto je důležité nemíchat nikdy vaše bílé kousky s barevným prádlem. A pozor! Mezi barevné prádlo řadíme i bílé tričko s barevným potiskem!

Šednutí prádla navíc může způsobovat i nečistotami zanesená pračka či vodní kámen, proto nepodceňujte správné čištění vašich spotřebičů!

Zdroj: realhomes.com / Náhledová fotografie: Freepik