Šampaňským proti demenci a alzheimeru: Tři sklenky z červených odrůd týdně zlepšují paměť

Tři sklenky speciálního šampaňského týdně mohou snížit riziko vzniku demence. K tomuto závěru dospěli vědci z anglické University v Readingu po výzkumech s laboratorními zvířaty. K pokusům použili sekt vyrobený netradičně z červených odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier.

Účinky takto profesionálně připraveného šampaňského by mohly zpozdit až zabránit demenci. Studie odborníků z University of Reading a University of East v Anglii byla založena na pokusech s potkany.
Vědci zjistili, že v šampaňském obsažené sloučeniny známé jako flavonoidy zlepšují prostorovou paměť. Ta je zodpovědná za naši prostorovou orientaci a uchovávání těchto informací pro budoucí využití. Fenoly stimulují hipokampus a kůru mozkovou, kde sídlí paměť a schopnost učit se. 

Proces změn je oddálen

Fotka od Los Muertos Crew z Pexels

Podle univerzitní studie tak úspěšně nahrazují celou řadu proteinů spojených s efektivním uchováváním informací v mozku. Spousty z nich se ale s přibývajícím věkem vyčerpávají, a tím snižují naši paměťovou kapacitu ve vyšším věku. V těch horších případech vedou až k demenci či Alzheimerově chorobě. Šampaňské tento proces zpomaluje, a oddaluje tak změny kognitivních funkcí mozku, spojené právě se stárnutím. No hurá.

Ty správné odrůdy

Champagne se vyrábí mimo jiné z modrých hroznů Pinot Noir a Pinot Meunier, které obsahují relativně velký počet těchto flavonoidů.

Rulandské modré (zkr. RM, mezinárodně používaný název Pinot Noir) je starobylá, středně pozdní moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), pocházející pravděpodobně z oblasti Burgundska. Odrůda je tradičně používána k výrobě červených a růžových vín, ale je též jednou ze tří odrůd povolených k výrobě francouzských klasických šumivých vín v oblasti Champagne.

Fotka od master1305 z Freepik

Mlynářka (mezinárodně používaný název Pinot Meunier) je starobylá, středně pozdní moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), pravděpodobně mutace odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir), pocházející patrně z oblasti Burgundska, odkud je zmíněna poprvé již v 16. století. Odrůda je tradičně používána k výrobě červených vín, ale je též jednou ze tří odrůd, povolených k výrobě francouzských klasických šumivých vín v oblasti Champagne. (cs.wikipedia.org)

Další výzkum může závěry potvrdit

Profesor Jeremy Spencer z University of Reading říká: „Tyto skvělé výsledky poprvé ukazují, že mírná konzumace šampaňského má potenciál pozitivního dopadu na zlepšení paměti. Tyto výsledky byly dříve dosažené pouze s červeným vínem, které obsahuje flavonoidy.“

Zatím na zvířatech

Webové stránky National Health Services Choices ale kritizovaly, že tato studie byla založena pouze na experimentu se zvířaty, která po aplikaci šampaňského opravdu měla lepší paměť. Bohužel nebylo dokázáno, že by šampaňské mohlo oddálit demenci i u lidí.

Fotka od Los Muertos Crew z Pexels

Naděje je, ale ještě si počkáme

Mluvčí britské Alzheimerovy společnosti řekl časopisu Standard, že tato studie je skutečně „velmi zajímavá“, avšak je ještě potřeba projít mnohem větším počtem výzkumů, aby toto zjištění mohlo být potvrzené. Seniorům prozatím ale rozhodně nedoporučuje, aby čekali na výsledky dalších výzkumů se sklenkou tohoto sektu v ruce.

Zdroj: https://www.reading.ac.uk/. Náhledová fotografie: Gettyimages